Ракетата Starship оцеля при четвърти тестов полет към Космоса
Експерименталният полет е ключов, тъй като НАСА залага големи очаквания на SpaceX, за да изпрати астронавти на Луната

© ECONOMIC.BG / SpaceX / Twitter
Гигантската ракета Starship на космическата компания SpaceX, основана от милиардера Илон Мъск, оцеля при повторно навлизане през земната атмосфера в четвъртък и падна в Индийския океан, както беше планирано. Това е четвъртата тестова мисия на ракетата, която завършва успешно, след изстрелване от Южен Тексас, предава Reuters.
През март, когато бе направен отново същия опит, ракетата се възпламени при навлизане в земната атмосфера. Този четвъртък обаче тя оцеля, показа предаване на живо на SpaceX.
Въпреки загубата на много плочки и повредена клапа, Starship стигна чак до меко кацане в океана!“, написа изпълнителният директор на SpaceX Илон Мъск в социалните мрежи.
Ракетата бе изстреляна от стартовата площадка на компанията Starbase близо до село Бока Чика на брега на Персийския залив в Тексас. Първата степен на ракетната система, наречена Super Heavy, се отдели от горната степен на Starship три минути в полет на десетки мили над Земята, изпращайки Starship по пътя си към Космоса.
Super Heavy се насочи обратно към сушата и успя да постигне меко кацане в Мексиканския залив. Starship, междувременно, възпламени собствените си двигатели, за да започне своето пътуване около Земното кълбо към Индийския океан, приблизително 70-минутно пътуване. Там той започна свободното си падане обратно на Земята, където издържа интензивната топлина на повторното влизане в атмосферата - решаващата точка, в която се провали през март.
Проектирана да бъде по-евтина и по-мощна от ракетата Falcon 9 на SpaceX, Starship - висока близо 122 метра - представлява бъдещето на доминиращия бизнес на компанията в изстрелването на сателити и астронавтите. Тя трябва да бъде използвана от НАСА през следващите няколко години за кацане на първите астронавти на Луната от 1972 г. насам.
Всяка ракета Starship е постигнала по-далеч в своите тестови цели в сравнение с предишните тестове, преди да се провали, или чрез взривяване, или чрез разпадане в атмосферата.
Първото изстрелване на ракетата през април 2023 г. експлодира минути след излитане на около 40 км над Земята. По време на следващия опит през ноември Starship достигна Космоса за първи път, но експлодира скоро след това. При последния си полет през март Starship стигна много по-далеч и се разпадна в земната атмосфера, докато се опитваше да се върне от Космоса по средата на земното кълбо.
Полетът на ракетата в четвъртък беше повторение на предишния й тест, но с цел да стигне по-далеч. Ракетата е покрита със стотици малки черни плочки, предназначени да предпазват от екстремната топлина, срещана при гмуркане през земната атмосфера при хиперзвукови скорости.
Основната цел на тази мисия е да стигнем много по-дълбоко в атмосферата по време на повторно влизане, в идеалния случай чрез максимално нагряване“, написа Мъск, главен изпълнителен директор на SpaceX, в социалните медии в събота.
НАСА разчита на ракетата, тъй като има за цел да върне астронавти на Луната през 2026 г. в съперничество с Китай, който планира да изпрати свои астронавти там до 2030 г. Китай направи няколко скорошни напредъка в своята лунна програма , включително второ кацане на обратната страна на Луната в мисия за извличане на проби.
Въпреки че развитието на Starship изглежда по-бързо от другите ракетни програми, то е по-бавно от първоначалното представяне на Мъск. Японски милиардер, който първоначално плати, за да лети със Starship около Луната, отмени полета си миналата седмица, като се позова на несигурност в графика. А стремежът на Мъск да построи бързо Starship застраши работниците на SpaceX в Тексас и Калифорния, установи разследване на Reuters.
Super Heavy has splashed down in the Gulf of Mexico pic.twitter.com/hIY3Gkq57k
— SpaceX (@SpaceX) June 6, 2024