Ремонтът на един от агрегатите на ПАВЕЦ „Чаира“ е почти завършен
Хидроагрегат 2 трябва да се върне в експлоатация в началото на 2025 г.
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Възстановяването на ПАВЕЦ „Чаира“ напредва и по план хидроагрегат 2 на централата трябва да се върне в експлоатация в началото на 2025 г. Вече е завършена рехабилитацията и монтажът на статора на генератора и на турбината. В началото на ноември монтажът на целия хидроагрегат трябва да бъде завършен и след необходимите изпитвания и проби той да се върне в системата. Това става ясно от съобщение на Министерство на енергетиката след посещение на служебния ресорен министър Владимир Малинов.
Припомняме, че рехабилитацията му бе възложена на консорциумa ABB&Voith – същият, който започна ремонта на ПАВЕЦ-а през 2019 г., но и при който централата напълно излезе от строя след неуспешен тест през март 2022 г. За да продължи работата, Националната електрическа компания (НЕК) сключи допълнително споразумение с изпълнителя.
Ремонтът на ХА2 обхваща възстановяване на турбинната част, генератора, системите за управление, контрол и сигнализация.
Както вече стана ясно, след завършването на ремонта на хидроагрегат 2 предстои по същия метод да бъде възстановен и хидроагрегат 3 на централата.
Другите два хидроагрегата – 1 и 4 – ще бъдат подменени изцяло като за целта Национална електрическа компания (НЕК) пусна обществена поръчка за 220 млн. лв. Срокът за кандидатстване по нея е средата на ноември и след това трябва да бъде избран изпълнител. Договор за ремонта се очаква да бъде сключен в края на 2024 г., а връщане в експлоатация се предвижда 42 месеца след това, или след около четири години.
Изпълнението на мащабния проект за възстановяване на най-голямата ПАВЕЦ на Балканите има ключова роля за успешното интегриране на нарастващото производство от ВЕИ в синхрон с целите за декарбонизация и устойчиво развитие на енергийния отрасъл“, коментира при посещението си в ПАВЕЦ „Чаира“ министър Малинов.
В рамките на инспекцията си на енергийни обекти той посети и подстанция „Попинци“ 110/20 kV на територията на мрежовия експлоатационен район на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) в Пловдив. Тя е част от пръстена между подстанциите Алеко и Златица, който има ключово значение за електроснабдяването на индустриалния район около Панагюрище.
Дигитализирането на подстанциите Попинци 110/20 kV и Вълчедръм 110/20 kV (която бе проверена вчера) като част от мащабния проект на ЕСО ще осигури възможност за увеличаване на техническия капацитет за присъединяване на нови ВЕИ мощности към електроенергийната система с поне 4500 MW“, каза при проверката министър Малинов.