Руско-турската търговия е намаляла след заплахата на САЩ
Турските банки се притесняват от американски санкции, ако обработват плащания за руски суровини

© ECONOMIC.BG / Wikimedia
Заплахата на САЩ да наложи санкции на финансовите фирми, които имат бизнес взаимоотношения с Русия, е охладила руско-турската търговия. Притеснението, че турските банки могат да влязат в „черен“ списък, е довело до прекъсване или забавяне на някои плащания както за вносния петрол, така и за турския износ, според седем източника на Reuters, запознати с въпроса.
Изпълнителната заповед на САЩ от декември, позволяваща на Вашингтон да наложи санкции на финансови институции, които помагат на Русия да избегне санкциите, не е изрично насочена към енергетиката. Тя обаче e усложнила някои турски плащания за руски суров петрол, както и руски трансфери за по-широк набор от турски стоки, казаха източниците.
Санкциите на САЩ имат за цел да намалят приходите на Кремъл и да попречат на войната в Украйна, но без да спират руските петролни потоци към световните пазари. Това е политически ход от страна на президента Джо Байдън с оглед на предстоящите избори в щатите през ноември, с цел да се избегне скок в цените на бензина.
Въпреки опитите за по-внимателен подход ограниченията върху финансовите транзакции вече са нарушили доставките на руски петрол за Индия и са усложнили тези за Обединените арабски емирства и Китай, според петролни търговци.
Русия е най-големият износител на нефт и дизел за Турция, която е бедна на енергия. Москва е доставила 8.9 милиона метрични тона суров петрол и 9.4 милиона тона дизел за Турция за 11-те месеца до ноември.
Проблемите с плащанията се дължат на това, че банките преразглеждат бизнеса с руски клиенти и затягат условията за работа с тях, казват четирима от източниците на Reuters. От Русия не са прекъснали доставките на суровини, а само са забавен малък брой товари, споделиха двама от източниците.
Руските износители на петрол не са получавали плащания от Турция от две до три седмици, твърди източник от руската петролна компания.
Стана трудно да се правят някои енергийни плащания към Русия, особено след новите санкции от края на декември. Някои плащания бяха прекъснати“, каза турски източник, запознат с проблема с плащанията.
„Първоначално договореният метод трябваше да бъде променен или плащането трябваше да бъде отложено, но доставките продължиха. Възможно е да има проблеми на база товар по товар“, каза източникът.
Източници от индустриалния и финансовия сектор коментираха смущенията в плащанията и търговията при условие за анонимност, тъй като не са упълномощени да говорят по чувствителния въпрос.
Проблемите с плащанията започнаха след декември. Фокусът не е върху вноса на петрол, но това е обезпокоително. Това не е повлияло на ежедневното функциониране на пазара, но ни напомня, че проблем може да възникне всеки момент“, каза източник от турската петролна индустрия.
Турското министерство на финансите отказа коментар, когато беше попитано за проблема. Турският банков наблюдател BDDK не отговори веднага на искане за коментар.
Анкара се противопоставя на западните санкции срещу Москва, въпреки че критикува нахлуването на Русия в Украйна. Тя поддържа тесни връзки както с Москва, така и с Киев през целия конфликт.
Анкара заяви, че санкциите няма да бъдат заобиколени на турска територия. Въпреки това Вашингтон засили натиска миналата година, за да спре транзита на стоки с двойна употреба, които Русия може да използва на бойното поле. От Белия дом предупредиха, че турските банки и компании могат да бъдат засегнати от вторични санкции.
Банките са изключително внимателни
Прекъсванията на руско-турските плащания започнаха, когато Байдън подписа изпълнителната заповед на 22 декември, заплашвайки фирмите, помагащи на Русия да заобиколи санкциите.
Финансовите институции, извършващи бизнес от името на онези, които са посочени от санкциите на САЩ, са изложени на риск, се казва в заповедта.
На 1 февруари Кремъл заяви, че е запознат с действията на турските банки, които затягат правилата за руските клиенти поради „агресивния“ натиск на САЩ, и че работят с Турция за намиране на решения.
Управителят на Руската централна банка Елвира Набиулина каза в петък, че има допълнителни трудности при външнотърговските транзакции, свързани със сетълмента и логистиката.
Банките извършват „изключително щателни“ проверки по отношение на санкциите, като се проверяват внимателно всички транзакции, сподели турски банкер.
Този въпрос е много чувствителен и отделите за съответствие на банките са над него“, каза друг банкер.
Високопоставен служител на Държавния департамент на САЩ каза пред Reuters, че е обнадежден от съобщенията, че турските банки преразглеждат съществуващия бизнес и затягат своите програми за съответствие за руски клиенти.
„Поправката на президента от 22 декември към нашия орган за санкции срещу Русия отново потвърди това, което казахме по-рано: че чуждестранните финансови институции са отговорни да гарантират, че не обработват транзакции, които са в полза на руската армия или по друг начин позволяват заобикаляне на нашите мерки.“
Проведохме обширни дискусии с нашите турски партньори през последната година. Ще анализираме данните за търговията от януари, след като бъдат налични, и очакваме с нетърпение да продължим тези разговори“, каза служителят.
Първоначалните числа показаха, че турският износ за Русия е намалял с 39% на годишна база до 631 милиона долара през януари, но се е увеличил с 16.9% миналата година до 10.9 милиарда долара. Вносът от Русия е намалял с 20.2% през януари до 4 милиарда долара, след като е спаднал с 22.5% през 2023 г. до 45.6 милиарда долара.
Вносът на суров петрол от Русия скочи повече от два пъти до 12 милиона тона през 2022 г. Тя достави 8.9 милиона тона петрол на Турция през януари – ноември 2023 г., което е с 20% по-малко от предходната година, но все още е над средната стойност отпреди войната.
Голяма част от въздействието е върху търговията, която не е петролна, казаха източници.
„По-специално износът на машини спря поради приликата срещу военната техника“, каза първият източник, запознат с въпроса.
Истинският проблем възниква не с плащането, което Турция трябва да направи, а с плащането, което Турция трябва да получи. Това показва високото ниво на колебание, което турските банки имат по отношение на санкциите“, каза източникът.