С електронния развод Естония стана първата в света със 100% е-правителство
Страната проучва как да надгради услугите си, но и да предотврати риска от прекомерна власт на държавата

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
С електронизирането на процедурата по развод Естония се превърна в първата държава в света, която е дигитализирала 100% от правителствените си услуги. Постигането на този крайъгълен камък бележи нова ера в администрацията и позиционира страната като безспорен лидер в областта на цифровото управление.
С пускането на тази услуга [за развод] онлайн Естония демонстрира способността си да прави нововъведения дори в области, изискващи нюанси и внимание“, се посочва в официално съобщение на e-Estonia.
Стартирала през декември миналата година, нейната услуга за електронен развод вече е обработила 53% от подадените молби в страната.
Услугата е достъпна чрез портала за самообслужване на регистъра на населението. Само единият партньор трябва да попълни заявлението, в което предварително са заредени данни от регистъра. След това платформата подканва другия партньор също да го направи.
След 30-дневен период на размисъл двойката трябва да се срещне физически с държавен служител само веднъж, преди да финализира развода си.
100-процентната цифровизация е свързана с ефективността и максималното използване на ресурсите, а не с технологиите заради самите тях“, заяви Сандра Сарав, заместник-генерален секретар по икономика и иновации на Министерството на икономиката и комуникациите.
Сарав подчерта, че способността на Естония да подобри услугите „дори за най-трудните моменти в живота като развода“ подчертава приоритета на цифровата държава за доверие, прозрачност и удобство при разработването на такива системи.
Макар че повечето услуги в страната вече са цифровизирани, пътят на е-Естония не спира само дотук. Разработчиците сега имат за задача да проучат как да разширят границите още повече - главно чрез автоматизация и проактивни услуги.
Основната ни цел е гражданите и предприемачите да не мислят, че трябва да декларират нещо или да питат за нещо. Ако имат някаква нужда, държавата трябва да бъде проактивна“, посочи генералният директор на Службата за информационни системи (RIA) на Естония Йоонас Хайтер.
Ръка за ръка с това обаче върви рискът от прекалената активност на държавата. Едно от предизвикателствата е намирането на баланс между удобството и прекомерната власт.