САЩ и Франция са близо до компромис за дигиталния данък
Доналд Тръмп заплаши да наложи мита върху френските вина заради новия данък

© ECONOMIC.BG / БТА
~ 2 мин.
Съединените щати са близо до постигането на компромис относно цифровия данък на Франция, пише CNBC. Това каза президентът Доналд Тръмп пред репортери днес по време на срещата на върха на Г-7 в Биариц, Франция. Заедно с него бе и германския канцлер Ангела Меркел, която заяви, че страните от ОИСР (Организация за икономическо сътрудничество и развитие) настояват за решение за цифровото данъчно облагане до 2020 г.
През юли Франция прие допълнителен цифров данък от 3%, с който ще бъдат облагани приходите на големи технологични компании. Прилагането му е ограничено до играчи, с годишни оборот от 750 млн. евро (830 млн. долара), идващ от „цифрови дейности“, като има и условия поне 25 млн. евро (27 милиона долара) да са генерирани във Франция. Сметката сочи, че под ударите на новия налог попадат около 30 големи компании в сектора, предимно с американски произход.
Напрежението между двете държави се увеличи, след като Тръмп изтъкна, че данъкът е дискриминационен и е насочен към „големи американски компании“. В отговор на това той заплаши да наложи тарифи на френски стоки. „Ако направят това… ние ще обложим с данък виното им, както не са виждали никога досега“, каза той пред репортери непосредствено преди заминаването си за Биариц и срещата на Г-7.
Решението на Франция да въведе цифров данък бе предшествано от провала на идеята на европейско ниво. Държавите от Европейския съюз обсъждаха активно въпроса миналата година, като страните в Блока се разделиха на две – Великобритания, Италия, Испания и Австрия подкрепиха идеята, докато Ирландия, Дания, Швеция и Финландия се противопоставиха остро.
Европа отдавна иска да се върне на технологичната сцена, под прожекторите на която са САЩ и Китай. В петък се появи информация във Financial Times и Politico, които се позовават на вътрешни документи, че служители на ЕС планират създаването на суверенен фонд от над 100 млрд. долара, който да инвестира в бъдещите „европейски шампиони“. Идеята е да се помогне на фирми от Стария континент да се изправят срещу конкурентите си от Америка и Азия. Проектът изрично посочва като заплаха множество гиганти, сред които Apple, Amazon, Alibaba и Tencent.