Депутатите одобриха „гениалната“ инвестиционна програма на Василев
„Има такъв народ“ предлагат премахване на още един данък, а „Демократична България“ ги подкрепя
На първо четене:

© ECONOMIC.BG / БТА
Без подкрепа от опозицията депутатите от управляващото мнозинство одобриха проекта на държавния бюджет за 2022 г. Дебатите обаче продължиха над седем часа. По традиция в пленарната зала присъстваше и финансовият министър Асен Василев, който от парламентарната трибуна обяви, че този бюджет показва, че България няма да се примири с факта, че „българите винаги ще са бедни“.
Според проекта дефицитът на страната ще бъде 4.1% от БВП, а плановете са да се изтегли нов дълг около 7.3 млрд. лв. С 3 млрд. лв. от него следва да се рефинансират падежиращи емисии облигации. Правителството залага 5.6% инфлация и 4.8% икономически растеж, но акцентът им е поставен върху инвестиционната програма в размер на около 12 млрд. лв.
Очаквано в пленарната зала се стигна и до по-разгорещени моменти, като в спора за финансовата дисциплина настоящият и бившият финансови министри Асен Василев и Кирил Ананиев се оказаха един до друг на трибуната в директна размяна на реплики пред депутатите. В основата им бе обвинението на ГЕРБ, че предложеният бюджет „въплъщава погрешна философия, политика и техника на бюджетното планиране“, тъй като тазгодишният дефицит и заложените за следващите две години скъсват със строгата финансова дисциплина на страната.
Министърът на финансите обаче посочи, че това показва
разликата във философията на икономическата политика, която Вие сте провеждали, и тази, която ние смятаме да провеждаме“.
Василев предложи на бившия министър на ГЕРБ Кирил Ананиев да внесе между двете четения на законопроекта предложение кои точно разходи да бъдат изтрити, така че дефицитът да се свие. Ананиев не отговори директно, но посочи, че всеки месец ще пита финансовия министър как се изпълнява „гениалната“ му инвестиционна програма.
Василев не може да си обясни защо е продължила старата политика на строга финансова дисциплина и след присъединяването на България към Европейския съюз през 2007 г., предвид че държавата е с нисък дълг и излишъци.
Няма да се примирим с факта, че сме бедни и ще си останем бедни завинаги. Това свърши“, коментира Василев.
В заключение Ананиев обвини финансовия министър, че е изготвил предизборен бюджет, макар че не са предвидени пари за провеждане на избори.
„Дългът ти е много по-голям от дълга ми“
Очаквано по време на дебата депутатите от опозицията отново разкритикуваха дълговата стратегия на правителството. Въпреки че на сбогуване с министерския си пост Ананиев предложи държавата да поемане на 20 млрд. лв. дълг, днес той изрази притеснения колко бързо се планира да нарасне дълга.
Всъщност с проекта за Бюджет 2022 и със средносрочната бюджетна прогноза Василев залага през 2024 г. съотношението между брутния вътрешен продукт и дълга да достигне около 30%. Подобни стойности предлагаше и Ананиев, но от парламентарната трибуна той обясни, че прогнозата тогава е била за по-скромен БВП.
Така двамата влязоха в спор и депутатите от „Продължаваме промяната“ обвиниха Ананиев, че когато му изнася говори за съотношения, когато не – за абсолютни стойности, само за да подкрепи своята теза.
Като цяло и от ДПС, и от „Демократична България“ изразиха притеснения, че заложените капиталови разходи може и да не се изпълнят, а очакванията са за по-висока инфлация и преизпълнение на приходите от ДДС.
Промени на хоризонта
„Има такъв народ“ обяви, че между двете четения ще предложи няколко поправки в проектобюджета, като една от тях е премахване на още един данък. След като коалицията се споразумя да махне данък „лихва“ и да минимизира данък „уикенд“, от „Има такъв народ“ ще предложат и премахване на данъка върху реинвестираната печалба.
Коментарът дойде от финансиста на формацията Любомир Каримански, който посочи, че подобна мярка ще помогне особено на стартиращи компании. Той даде пример с Естония, която „дръпна много силно“, след като е премахнала този налог преди около 20 години. От „Демократична България“ веднага се обявиха „за“ идеята.
Това е въпрос, който трябва да бъде обсъден, защото може да ни даде още по-голям растеж“, коментира Мартин Димитров от „Демократична България“.
Идеята всъщност бе сложена на масата от „Има такъв народ“ още по време на коалиционните преговори, но тя така и не бе заложена в коалиционното споразумение.
Двете формации от управляващата коалиция се обявиха и за премахването след края на тази година на диференцираните ДДС ставки, които към момента се използват за някои пострадали от пандемията сектори, като заведенията за хранене, туризма и фитнесите.
„ЕС вече върви към премахването им там, където съществуват“, посочи Каримански.