Шептицки: Украинският град, който иска да сложи край на въглищната доминация
Украйна няма достъп до европейско финансиране за трансформация, но местната власт на Шептицки е решена да продължи усилията в тази насока
Украинският град Шептицки търси устойчиво бъдеще извън сянката на въглищната индустрия. Въпреки тежките условия заради войната и липсата на европейско финансиране местната власт инвестира в амбициозни проекти, като се стреми към енергийна трансформация и преквалификация на работната сила. Тези амбиции бяха представени по време на конференция в словенския град Загоре, предава репортер на Economic.bg.
Градът е разположен близо до полската граница, около 62 километра северно от Лвов. Той бе част от градовете, които промениха съветските си имена след нахлуването на Русия в Украйна. Доскоро наричащ се Червеноград, той се преименува на Шептицки, почитайки местен митрополит. Амбицията на администрацията обаче не се изчерпва единствено със смяната на името, но и с амбициозна трансформация.
И ако въглищните райони в Европейския съюз имат достъп до европейски средства за трансформация, то градовете в Украйна нямат. Въпреки това Шептицки полага усилия да изгради нова икономика, отказвайки се от въглищата.
Населението на града е наброявало 90 хил. души преди войната, но сега е намаляло до около 64 хил. заради масовата миграция, разказа кметът Андрий Заливски. Основата на местната икономика е въглищната индустрия, която осигурява работни места за 6000 души.
Вече са в ход редица проекти. Безспорно ключов е този за създаването на индустриален парк, който ще се разгърне върху 80 хектара земя в близост до въглищна мина. На територията му се планира изграждането на голяма соларна електроцентрала, която ще създаде над 3 хил. нови работни места. Локацията е стратегически избрана заради близостта си до железопътни линии и гранични пунктове, които ще улеснят международния обмен.
Изготвена е проектна документация. Фирмата, стопанисваща този парк, е избрана. Сега обсъждаме финансирането“, казва Заливски пред Economic.bg.
Реализацията на проекта ще се случи с подкрепата на германско финансиране, както и местно. Очаква се в парка да бъдат привлечени инвеститори от хранително-вкусовата промишленост, мебелната, хартиената и др. Паркът ще включва дървообработващи предприятия, производство на изделия от дърво и корк, както и лаборатории за независимо изпитване на суровини и готови продукти.
Местната власт инвестира в образование и преквалификация на работна ръка. Заедно с германската агенция GIZ градът разработва нови професионални специалности и оборудва учебни заведения с модерни технологии като геотермални помпи и соларни станции. Местните образователни институции вече обучават кадри за възобновяемата енергетика и други индустрии, като насърчават иновациите. Създадена е т.нар. лаборатория за стартъпи, където младежи се учат как могат да създават свои компании.
Минно-икономическият професионален колеж в града открива преди години нова специалност – електротехници за ремонт и поддръжка на слънчеви електрически инсталации. До септември 2022 г. 25 ученици са започнали да изучават алтернативни източници на енергия.
Всички тези усилия са придружени от борба с корупцията, която е ключов фактор за привличане на инвеститори и развитие на проектите. Независимо от предизвикателствата, Шептицки черпи опит от международни партньорства със Словения и Полша, за да приложи успешни практики в своята трансформация. Градът вече е част от пилотен проект за справедлив преход в региона, като служи за пример на други украински общности.
Основната ни цел е да задържим хората тук,“ подчерта кметът на Шептицки. „Те са нашето най-голямо богатство и моторът на трансформацията, към която се стремим.“
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.