Щатска компания купува „Амилум“-Разград
Tate & Lyle продава голяма част от бизнеса си в Европа на ADM

Разградският завод "Амилум" (бивш "Царевични храни") скоро ще е американска собственост. Британската Tate & Lyle обяви, че продава своя дял от 50% в българското предприятие. Купувач е американският гигант Archer Daniels Midland Company (ADM), който досега държеше половината от акциите, съобщава "Капитал".
Tate & Lyle съобщи, че продава голяма част от бизнеса си в Европа на ADM. Решението е част от реорганизацията на Eaststarch. Според условията на споразумението ADM ще придобие заводите в България (тоест "Амилум - България"), Турция и Унгария, и ще плати на Tate & Lyle 240 млн. долара за тях, докато английската компания ще стане 100% собственик на завода в Словакия.
От изявлението на ADM може да се предположи, че компанията планира да произвежда и захар в заводите в България, Турция и Унгария след отпадането на квотите в ЕС през 2017 г. Крис Къди, ръководител на бизнес отдела за преработка на царевица на ADM, обяснява в прессъобщение на групата, че "с наближаващия край на квотите за производство на захар в Европейския съюз ще отпадне изкуственият таван, налаган на подсладителите. Има огромни възможности на новия европейски пазар на подсладители, по-специално интересно отваряне в Източна Европа, където производството на захар е по-слабо".
Сделката подлежи първо на одобрение от регулаторите в някои от страните и вероятно ще бъде приключена окончателно през лятото.
"Амилум - България" произвежда два вида продукти: основни (царевично нишесте, течна декстроза, глюкозен сироп, високофруктозен царевичен сироп) и вторични (царевичен глутен, зародиш и фураж). За 2013 г. приходите са били 333.5 млн. лв.
Разградският завод бе приватизиран през 1993 г. Тогава "Амилум" плаща за него 20 млн. долара и първоначални инвестиции от 45 млн. долара.
ADM притежава у нас "Алфред С. Тьопфер интернешънъл България", което за 2013 г. е най-големият търговец на зърно в страната с приходи от 576.7 млн. лв. Миналата година американската фирма закупи германския собственик и така придоби и българския бизнес.