Синдикатите искат още 8.5 млн. лв. за заплати на училищните лекари
КНСБ настоява възнагражденията на тези служители да се повишат до 900 лв.

© ECONOMIC.BG / Economic.bg/Архив
Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) иска от правителството допълнителни 8.5 млн. лв. за увеличение на заплатите на всички медицински специалисти, работещи в детското и училищното здравеопазване. Синдикатите настояват възнагражденията на тези служители да достигнат 900 лв., съобщават от КНСБ.
„Ще изпратим още днес на премиера Бойко Борисов данните, с които разполагаме, като необходими средства по отделни общини. Очакваме да бъдат осигурени от бюджета през допълване на единните разходни стандарти“. Това обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Според актуална справка, изготвена от конфедерацията, към момента заплащането от 900 лв. вече е постигнато за работещите в детски ясли в 26 общини. В 31 общини този ръст е постигнат и за медицинските сестри в училищните кабинети. В Бургас и по двете дейности началното възнаграждение е 935 лв. В Кнежа, Сандански и Сопот е 1000 лв., в община Бяла е най-високо – 1260 лв. В Добрич работещите в детски ясли вземат минимум 1000 лв., а в училищните кабинети – 902 лв.
„Между 610 и 700 лв. продължават да вземат работещите в ясли в 40 общини. На това ниско ниво са все още и сестрите в училищните кабинети в 65 общини в страната. Основната причина е, че няма деца, единният стандарт е нисък и няма как да покрие увеличението“, обясни Димитров.
Той добави, че общините са дофинансирали бюджетите си, за да стигнат по-високите нива на заплати, но на много места не могат да бъдат подписани колективни договори с кметовете заради недостигащи средства. Заради това КНСБ ще изпрати писмо до премиера и финансовия министър с искания за увеличение на парите за този сектор, обясни президентът на КНСБ.
Синдикатът настоява и за промени в две наредби на здравното министерство, свързани с детските кабинети в училищата и яслите. „Предлагаме промяна в наредба 26 от 2008 г. на механизма, по който се отчитат натуралните показатели“, обясни Гинка Василева, консултант в конфедерацията по общинските бюджети. Целта на изменението е информацията за броя на децата в градините и училищата да се подава два пъти годишно, а не веднъж през април и по този начин за всички да е предвидена издръжка и да се определят по-точно средствата за персонал.