Смартфон камерите през 2019 г.: Дръзки обещания за все „по-напудрени“ снимки
Още обективи, още мегапиксели и изкуствен интелект

© ECONOMIC.BG / Pixabay
~ 4 мин.
През 2018 г. камерите на телефоните от средния клас се показаха като значително по-добри от тези през предходните години. Причината се крие както в подобрените методи за обработка на изображенията, така и в усъвършенстваните камерни системи, пише TheNextWeb и добавя, че технологичната надпревара в сферата продължава с пълна сила. В редовете по-долу са очертани някои от основните технологични тенденции за 2019 г. според изданието.
Поглед към 2018 г.
През изминалата година се забелязаха три основни тенденции – увеличаващият се брой обективи, фокус върху новите изчислителни фотографски технологии и все по-застъпеното внедряване на изкуствен интелект (AI) за откриване на сцени и цялостно подпомагане на снимачния процес.
Huawei P20 Pro се отличи като чудесен пример за устройство, съвместяващо ефективно и трите опции, като оглави не една класация, включително престижната на DxOMark за 2018 година. Това беше първият телефон с три основни задни камери, но след него на пазара излязоха и LG V40, Samsung A7. Корейската компания отиде още една стъпка напред и предложи устройство с четири камери – Galaxy A9.
Pixel 3 на Google пък продължи да превъзхожда голяма част от конкурентите си, доказвайки че количеството не е най-важно. Телефонът трупа точки благодарение на фино настроения софтуер и обработката на изображения. Apple също повиши производителността на новия iPhone с функции като SmartHDR (която комбинира множество кадри, за да създава ясни снимки).
2019: повече лещи и мегапиксели
Това накратко гласи прогнозата на TheNextWeb, откъдето отбелязват, че ако мислите за много четири обектива, то трябва да се подготвите през тази година да видите още повече. Изданието дава за пример предстоящия телефон на Nokia, слуховете за който тиражират версия за пет задни обектива. Предполага се, че те ще поддържат телефото, монохромен, цветен и мулти-обективен пикселен синтез, което със сигурност ще даде по-голяма гъвкавост при снимане.
Но това не е всичко. LG например има в ръкава си два леко налудничави патента, и двата за камери с над 5 обектива. Първият е за седем камери, монтирани в извит телефон, а вторият е за 16 обектива.
Но докато производителите демонстрират афинитет към добавянето на още и още обективи, експерти смятат, че това няма да е достатъчно, за да бъдат привлечени клиентите. „Тенденцията ще продължи и през 2019 г... но производителите на телефони ще трябва да намерят начин да направят тези камери да работят заедно, за да получат иновативни резултати“, смята Навкендар Син от анализаторската компания IDC.
Впечатление прави също, че отново се оформя състезание в областта на мегапикселите. И Honor и Xiaomi вече обявиха, че ще пуснат телефони с 48-мегапикселови задни камери през тази година. Тук обаче трябва да се отбележи, че наличието на повече мегапиксели би удовлетворило онези, които планират да разпечатват снимките си в голям формат и наистина имат нужда от много високо качество на изображението си. За обичайната дигитална масова употреба обаче от такива просто няма нужда.
AI, изчислителни системи, портрети
През последните няколко години използването на AI бе ограничено до откриването на обекти в средата и съответното коригиране на някои параметри като експозиция, цвят и баланс на бялото, така че да се получи по-добър кадър. Отскоро обаче производителите на телефони започнаха да използват технологията за изкуствен интелект за по-задълбочени операции, включително за комбинирането на повече изображения. Прогресът в тази посока е интересен особено заради трудността да се увеличават размера на сензорите и лещите, които иначе биха помогнали за подобряването на качеството на изображенията.
Уви, нерядко AI обработката обаче води до твърде агресивни резултати. Така например Apple бе критикувана от клиентите на новия iPhone XS за ефекта на кожата на лицата, до който води обработката на селфи камерата. В тази връзка изданието се надява през 2019 г. да бъдат усъвършенствани тъкмо тези алгоритми. Очаква се и подобрение на портретните режими и по-реалистични условия за осветление.
3D сензори и AR
iPhone вече използва 3D сензори в предната камера за отключване на телефона чрез лицево разпознаване и използването на Animoji функцията. Прогнозата е, че тази технология може да се появи и в задните камери. Скорошен доклад подсказва, че бъдещият Samsung Galaxy S10 например ще включва сензор Time-of-Flight (ToF) на гърба, точно за да измерва дълбочината. Според Bloomberg пък китайският производител Huawei може да пусне през 2019 г. смартфон, който ще е способен да прави 3D снимки.
Подобряването на технологията за 3D изображения също навежда на мисълта за разгръщане на приложения с добавена реалност (AR), отвъд генерирането на анимирани емотикони и стикери. Иновацията би дала възможност на сайтовете за електронна търговия например да показват на клиентите си продукти чрез пространствена визуализация. Идеи за такива има, остава да станат масови.
Подобрение на видеоклиповете
И докато фотографските възможности се подобряват, то тези за заснемане на видео все още не са отбелязали особен напредък. Google все пак въведе стабилизация още в Pixel 2, помагайки за това динамичните кадри да изглеждат по-малко трептящи. Тази година Apple пък пристъпи в посока подобряване на стереото.
Като цяло обаче компаниите не коментират особено въпроса за иновациите в тази посока. Известно е все пак, че новият чип Exynos на Samsung поддържа 8K резолюция при 30 кадъра в секунда и 4K видеа със 150 fps. Не е известно в кое устройство ще бъде внедрен той, но е възможно да се появи в някое от тазгодишните. Snapdragon 855 на Qualcomm позволява 4K HDR видео, както и портретен режим за движещи се изображения.
В заключение може да се каже, че през 2019 г. се очакват по-добри камери, снимащи чудесно на дневна светлина и все по-добре представящи се нощем, с възможност да предложат на потребителите 3D и AR опции.