Смелост или некомпетентност? Експерти коментират заплахата за фалит на държавата
Курсът лев/евро все още не е застрашен
Стряскащите изказвания на финансовия министър Росица Велкова от сряда за опасност от ликвидна криза в държавните финанси и риск от промяна на курса лев/евро принудиха Българската народна банка да даде едно от редките си крайни становища. В него БНБ описва твърденията на Велкова като „некомпетентни и безотговорни“. Такива са и коментарите на част от финансовите експерти в България, които следят бюджета отблизо.
За някои обаче позицията на финансовия министър не е изненадваща и е „смела“, тъй като през последните години бюджетната процедура се дестабилизира.
Според бившия икономически министър Николай Василев в думите на Велкова от сряда и в представянето на доклада на ведомството пред МС няма никаква изненада. Според него „латиноамериканският сценарий – колкото повече харчим, колкото повече пари раздаваме и колкото по-големи дефицити и дългове имаме, толкова по-богати ще станем – не работи“.
Неговата теза е, че в последните няколко години изобщо няма икономически причини в България да има дефицити.
Няма пандемия, природно бедствие, война – каква е причината тогава България да не може да живее с 60 – 70 милиарда, колкото събира? Защо искаме да живеем със 100 милиарда? Причината е, че ни управляват популисти“, коментира Василев.
Според него валутният борд и курсът лев/евро все още не са застрашени благодарение на политиките от последните 25 години, „защото цели поколения държавници не управляваха безотговорно“.
Сега идват едни хора без историческа памет и професионален опит и решават за две години да унищожат това, което сме трупали за 25“, коментира Василев.
Според него разковничето за свиване на дефицита е в разходите.
„Бизнесът мълча миналата година като харчехме 10 милиарда за ток, но – добро утро – въпрос на време е да ти вдигнат данъците“, допълни Василев.
Той прогнозира трудна бюджетна процедура в парламента, тъй като предложенията в парламента ще бъдат само за харчене и отново ще има наддаване между политическите партии.
Бившият зам.-финансов министър Любомир Дацов посочи, че ситуацията е „закономерна на цялата тази политики през последните 2 години на дестабилизиране на бюджета“ и поздрави финансовия министър за „политическата смелост да покаже истинските неща“.
Според главният икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов „дебатът в момента е как да направим бюджет с нисък дефицит“ и е добре, че финансовото министерство казва как ще направи това. Все пак коментарът за курса лев/евро бе „леко безотговорен“ и „излишен“, като така разфокусира от наистина важния проблем как да се състави адекатен бюджет.
Много лесно стана да се вкарват в бюджета всякакви щуротии и да се отговаря на всякакви лобистки искания. Трябва да имаме нормално бюджетно управление, а не да вкарваме екзотики“.
За финансиста Евгени Кънев изтеклият доклад на финансовото министерство е повече политически, отколкото експертен.
Липсва слона в стаята. Няма грам дума за приходи в бюджета, защото има срив в събираемостта. Това означава абсолютно неизпълнение на приходната част на бюджета. Казва се – не можем да съберем приходите, но това няма да ви го кажем и хайде да режем разходите и да чертаем апокалиптични картини“, коментира той.
Подобно мнение изрази и банкера Левон Хампарцумян, който описа доклада като „дърварски предизборен документ“. Той поясни, че има много неща, които не са добре в него като например думата „фалит“.
Тя не се използва никога в официални документи, има множество термини, за това което простовато се нарича фалит. Докладът посочва определени рискове, стряска и в същото време не дава вероятността тези рискове да се реализират – и накрая – доклад, който трябва да е конфиденциален, изведнъж излиза навсякъде“.
Той разкритикува идеята за нов данък „свръхпечалба“, който да обложи всички предприятия в България с големи печалби през изминалата година и го описа като „непрецизен“.
За една хубава бизнес среда предсказуемостта е основна. Ние две години започваме годината без бюджет, но пък имаме 30-годишна енергийна стратегия“, сравни банкерът.
Икономистът Георги Ангелов също разкритикува подхода за новия временен солидарен данък.
„Дадохме 5 милиарда на бизнеса за ток, дори на тези, които печелят от кризата, помпаме им свръхпечалбите и сега ще ги обложим, за да си вземем парите обратно – вижте колко е абсурдно“, коментира Ангелов, който от месеци призовава за таргетирана мярка за компенсациите, а не за такава „на калпак“.