София търси частни инвестиции за паркинги и термални комплекси
Работна група ще подготви рамка за проекти чрез публично-частно партньорство до края на годината, предвижда доклад на кмета Терзиев и общински съветници

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Снимката е илюстративна
В опит да се справи с хроничния недостиг на паркоместа, както и да развие градската инфраструктура, Столична община предлага изграждането на паркинги чрез частни инвестиции. Създаване на работна група, която да подготви рамка за привличане на частни инвеститори за изграждане и експлоатация на подземни и надземни паркинги, модерни спортни зали и термални комплекси, предвижда доклад, внесен в Столичния общински съвет, предава БТА.
Той е изготвен от столичния кмет Васил Терзиев и общинските съветници Бойко Димитров (ПП-ДБ) и Вили Лилков („Синя София“).
Сред основните цели на проекта е решаване на проблема с паркирането чрез строителство на многоетажни паркинги, стимулиране на електромобилността чрез мрежа от зарядни станции, осигуряване на спортни съоръжения за всички възрасти чрез нови зали и игрища, както иразвиване на потенциала на минералните извори чрез изграждане на термални комплекси.
Вносителите на доклада подчертават, че реализацията на тези мащабни проекти изисква значителен финансов, административен и организационен ресурс. Според тях, собствените приходи на общината, дори и при най-ефективно управление, няма да бъдат достатъчни за постигане на тези цели в средносрочен план. Именно затова се налага задължителното включване на частни инвеститори чрез механизми за публично-частно партньорство, които да носят взаимна полза за всички страни.
Предвидената работна група ще има ключова задача – да подготви основата за тези приоритети. Тя ще изготви подробна рамка за публично-частни партньорства във всички четири направления. Нейна отговорност ще бъде и идентифицирането на подходящи общински имоти, където могат да бъдат изградени многоетажни паркинги, спортни зали, игрища и термални комплекси.
Идеята е частните инвеститори да могат да изграждат обектите със собствен капитал и на свой риск. От изключителна важност е, че изградените по този начин съоръжения ще останат публична общинска собственост, но ще се експлоатират от частните инвеститори съгласно ясно определени от общината изисквания и критерии. Това ще позволи осигуряването на модерни съоръжения, без директно финансово натоварване за общинския бюджет, а след изтичане на договорите, обектите ще преминат изцяло под управлението на общината.
Работната група има срок до 31 декември да изготви всичко необходимо.