„Икономическото мнозинство“ избра нови ръководители в общинските дружества в София
Групите на ГЕРБ, БСП, ИТН и независими общински съветници се обединиха в подкрепа на внезапно предложени нови лица от Контрера (ВМРО)

© ECONOMIC.BG / БТА
Шест от най-важните общински дружества в София са с нови ръководители, предложени в доклад от Карлос Контрера (ВМРО) и двама бивши съветници от „Възраждане“ Севделина Петрова и Красимир Гълъбов.
Новите лица, които ще застанат начело на „Топлофикация София“, „Център за градска мобилност“, „Столичен автотранспорт“, „Столичен електротранспорт“, „Метрополитен“, „Софинвест“, бяха подкрепени с 31 гласа "за" и 29 "против".
ГЕРБ, БСП, ИТН и няколко отцепили се от „Възраждане“ подкрепиха изненадващо внесения доклад само преди ден. Против бяха единствено от ПП-ДБ-СС, Синя София и Диана Тонова от БСП.
След приетия доклад, Борис Бонев (ПП-ДБ-СС) заяви:
Стана тя, каквато стана. Икономическото мнозинство си избра нови ръководители в общинските дружества с икономика за 3 млрд. лв. по недостоен, престъпен, корупционен начин.“
Изборът на новите лица редизвика скандал, отводи от конкурсни комисии, множество процедурни предложения и дори 1-часова пауза заради „безредици“ по време на заседанието на Столичния общински съвет.
Припомняме, че Карлос Контрера (ВМРО) и двама бивши депутати от „Възраждане“ Севделина Петрова и Красимир Гълъбов, входираха доклад, с който сменят ръководствата на най-важните и ресурсни дружества – „Топлофикация София“, „Център за градска мобилност“, „Столичен автотранспорт“, „Столичен електротранспорт“, „Метрополитен“, „Софинвест“. Нещо повече – предложени са конкретни имена на хора, които да ги управляват след смяната – до провеждането на нови конкурси.
Преди тях управляващата коалиция ПП-ДБ-СС също инициира смяна в дружествата, но тяхната идея бе новите ръководители да се изберат с конкурси, по нови правила, като не са предлагали конкретни имена и хора.
Въпросният доклад на Контрера и „приятели“ бе подкрепен в сряда в две комисии – по икономика и по инженерна инфраструктура, но бе отхвърлен от транспортна комисия.
Дебатите
По време на обсъжданията се видя леко разцепление в редиците на БСП. Докато Иван Таков и Ваня Григорова обвиняваха ПП-ДБ-СС, че за девет месеца управление не са свършили нищо за въпросните общински дружества, съпартийката им Диана Тонова открито критикува доклада на Контрера и „приятели“, заявявайки, че има правни и политически пороци.
По думите й не може да се правят временни назначения до провеждане на конкурс. Възможно е само при предсрочно прекратяване на правомощията, но в случая всичките ръководства на дружествата са с изтекли мандати.
Това е опит да се създаде правомощие на общинския съвет, каквото няма и е в противоречие със закона. Подлагате на унижение тези клетници (бел. р. – посочените конкретни хора в доклада на Контрера), които сега обсъждаме. Коментираме ги като лица на задкулисието, безволеви“, заяви Тонова.
Вили Лилков (местна коалиция КОД) и Деян Николов („Възраждане“) също се обявиха против доклада на Контрера. По думите на Лилков твърде много се бърза с избора на нови членове в дружествата, но СОС все още не е наясно с анализа на състоянието им, а и освен това не са поставени задачи пред евентуалните кандидати.
Според Николов е ясно, че посочените имена в доклада ще останат за дълго ръководители, а провеждането на конкурси ще се отлага напред във времето. Той разказа, че преди 6 месеца е имало опит за натиск върху групата им, че ще се разпадне, ако не подкрепят нови назначения. В замяна са им били предложени позиции в общинските фирми.
Това е разговор с един общински съветник от групата на предателите (бел. р. – отцепилите се съветници от „Възраждане“). В дъното на тази корупционна практика стоят ГЕРБ, които си имат Контрера“, коментира Николов.
Той призова да бъде изпратен сигнал до ДАНС. Борис Бонев (ПП-ДБ-СС) заяви, че такива сигнали ще бъдат подадени. От своя страна разказа, че се е свързал по телефона с Деляна Панайотова, която е включена в доклада на Контрера. По думите му Панайотова му е казала, че е била потърсена от Ася Тодорова (общински съветник от „Има такъв народ“.
И сега възниква въпроса защо ИТН са вербували хора за доклада на Контрера и отцепниците“, заяви Бонев.
Ваня Григорова (БСП) заяви, че ПП-ДБ-СС защитават кадри на ГЕРБ, след като застават срещу доклада на Контрера. Прошко Прошков (ГЕРБ) коментира, че се случва нещо много интересно, а именно –
Контрера иска да свали ръководствата и предлага промяна обаче ПП-ДБ-СС пазят ГЕРБ.“
Григорова предложи досегашният директор на „Метрополитен“ Стоян Братоев да запази мястото си в Съвета на директорите, но и да бъде изрично записано, че ще остане в ролята си на изпълнителен директор на дружеството.
В следващите часове на дискусии последваха много процедурни предложения за промени в докладите на Контрера и на ПП-ДБ-СС. Стигна се до отвод на представители в конкурсните комисии. На няколко пъти ПП-ДБ-СС се опита да предложи отлагане на доклада до следващото заседание, когато да дойдат въпросните предложени хора и да бъдат изслушани, но бяха отхвърлени. На третия час се заформи скандал между общинските съветници и председателят се наложи да прекъсне заседанието за един час заради „безредици“.
След почивката се пристъпи към гласуване на предложенията, като изричното записване на Братоев като изпълнителен директор на "Метрополитен" бе отхвърлено. Все пак той влезе в Съвета на директорите на мястото на предложената Десислава Асенова.
Новите ръководители
В „Центъра за градска мобилност“ са освободени Димитър Дилчев, Румяна Милова, Никола Рогачев, Иван Антонов и Розалина Георгиева като членове в Съвета, но без да бъдат освободени от отговорност. На тях място се назначават Румяна Милова, Александър Георгиев, Екатерина Стефанова, Петър Сеферов, Станимир Арабаджиев.
В „Столичен автотранспорт“ се освобождават Слав Монов, Любомир Ковачев, Йовелина Тихова, Илия Гътовски. Досегашният член Лъчезар Пеков ще запази мястото си. На местата на освободените се назначават Антония Иванова, Галина Бонева, Боян Стефанов и Стилян Монолов.
В „Столичен електротранспорт“ се освобождават Десислава Пачева – Чомпалова, Кирил Георгиев, Елена Симеонова и Веселин Порязов. Мястото си обаче ще запази Евгений Ганчев, като се предвижда да бъдат назначени още Георги Аврамов, Димитър Владимиров, Кирил Георгиев и Петко Златев.
В „Метрополитен“ ще бъдат освободени Тодор Модев, Лидия Коцева – Станкова, Фантина Рангелова и Красимир Савов. Мястото си запазва Стоян Братоев като член на Съвета. На местата на освободените се назначават Николай Найденов, Петко Петков, Диляна Иванова, Константин Азов. Припомняме, че последният бе част от управлението на БДЖ.
В „Софинфест“ се освобождават Чавдар Гигов, Ралица Такева. На тяхно място ще влязат Деляна Панайотова, Камен Пчеларов. Досегашният член Никола Онов запазва мястото си.
В Надзорния съвет на „Топлофикация“ мястото си запазва Сашо Чакалски, но са освободени Милена Ценова и Валентин Терзийски. Те ще бъдат заместени от Георги Балабанов и Миглена Иванова.
Предложението на Контрера за предварително изпълнение бе прието, така че промените влизат в сила от момента на гласуване.