Страхът от рецесия прати Уолстрийт до 2-месечно дъно
Седмицата бе белязана от опасения за инфлацията, предстоящи повишения на лихвените проценти и зловещи икономически прогнози

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Американските акции приключиха на червено търговията в петък, падайки до двумесечно дъно. Предупреждението за предстоящо глобално забавяне, отправено от FedEx, ускори бягството на инвеститорите към по-безопасни активи в края на бурната седмица, пише Reuters.
И трите основни борсови индекса в САЩ се понижиха до нива, недокосвани от средата на юли, като S&P 500 затвори под 3900 – внимателно наблюдавано ниво на подкрепа.
В седмица, разтърсена от опасения за инфлацията, предстоящи повишения на лихвените проценти и зловещи икономически предупредителни знаци, S&P 500 и Nasdaq претърпяха най-лошите си седмични процентни спадове от юни насам.
Беше тежка седмица. Имам чувството, че Хелоуин дойде по-рано“, каза Дейвид Картър, управляващ директор на JPMorgan в Ню Йорк. „Изправени сме пред тази токсична смес от висока инфлация, високи лихвени проценти и нисък растеж, което не е добре за пазарите на акции или облигации.“
Настроенията за избягване на риска преминаха от варене до кипене, след като FedEx Corp ревизира надолу прогнозата си за тази година, позовавайки се на признаци за намаляване на глобалното търсене.
Ходът на FedEx последва забележките от Световната банка и МВФ, които предупредиха за предстоящо забавяне на световната икономика.
Потоп от смесени икономически данни, доминирани от по-горещ от очакваното доклад за инфлацията, циментира повишението на лихвения процент от най-малко 75 базисни пункта в края на заседанието на Фед за паричната политика следващата седмица.
Въпреки че пазарът очаква голям скок в лихвите на Фед следващата седмица, има огромна несигурност и загриженост за още бъдещи увеличения на лихвите“, добави Картър. „Фед прави това, което трябва. И след известна болка пазарите и икономиката ще се излекуват.“
Според инструмента FedWatch на CME финансовите пазари оценяват 18% вероятност от огромно увеличение със 100 базисни пункта (1 пр. пункт) на целевата лихва на фондовете на Фед в сряда.
Dow Jones Industrial Average падна със 139.4 пункта, или 0.45%, до 30 822 пункта, S&P 500 загуби 28.02 пункта, или 0.72%, до 3 873 пункта, а Nasdaq Composite падна със 103.95 пункта, или 0.9%, до 11 448 пункта.ь
Девет от 11-те основни сектора на S&P 500 завършиха на отрицателна територия, като енергетиката и промишлеността претърпяха най-резки процентни спадове.
Dow Transports, разглеждан като барометър на икономическото здраве, се срина с 5.1%.
Този спад беше воден от понижението на акциите на FedEx с 21.4%, най-големият спад в S&P 500.
Peers United Parcel Service и XPO Logistics се понижиха съответно с 4.5 и 4.7%, докато Amazon.com Inc падна с 2.1%.
Сесията отбеляза и изтичането на месечните опции, което се случва на третия петък от всеки месец. Дейността по хеджиране на опции засили движенията на пазара през тази година, допринасяйки за повишената волатилност.
Индексът на пазарната волатилност на CBOE (.VIX), често наричан „индексът на страха“, достигна двумесечен връх, надминавайки ниво, свързано с повишено безпокойство на инвеститорите.
Поевтиняващите акции превъзхождат поскъпващите на NYSE със съотношение 3 към 1; при Nasdaq съотношение 2.24 към 1 в полза на падащите.
Стойностният обем на борсите в САЩ достигна 16.92 милиарда акции, в сравнение със средните 10.72 милиарда за пълната сесия през последните 20 дни на търговия.