Търсачката на Google придобива вид на социална медия
Компанията обяви промени по повод 20-ата си годишнина
~ 2 мин.
За 20-те си години съществуване търсачката на Google продължава да изглежда по един и същи начин. Да, през годините е претърпяла известни промени, но в същината си следва първоначалния принцип: човек въвежда дума в полето за търсене и получава списък с линкове. Сега обаче изглежда това ще се промени.
На събитие, отбелязващо юбилея от създаването на Google, компанията разкри цял набор от актуализации, които вещаят фундаментална промяна в начина на търсене и това как изглеждат резултатите. Потребителите ще продължат да виждат добре познатите списъци с връзки, но заедно с това и все повече нови функции, присъщи за социалните медии, пише Mashable и обяснява, че става дума за неща като News Feed, вертикални видеа, фото съдържание и популярните Stories опции.
Визията на търсачката вече няма да е така минималистична. Независимо дали стартира мобилното приложение на Google или пък десктоп версията му, първото нещо, което човек ще вижда, е персонализирана емисия въз основа на неговите интереси.
Ето и някои от новостите в Google:
- Персонализирана новинарска емисия (News Feed). Сега тя е известна като Discover (Открийте). В бъдеще ще се появи на екраните на всички мобилни потребители, както и на десктоп версията на търсачката. Съдържанието ще е базирано на личните интереси на човека и предходните му търсения.
- Stories. Популярните във Facebook, Instagram, Snapchat функции ще се появят и в Google, макар и по малко по-различен начин. Те ще изскачат в резултатите от търсенето, а за създаването им ще се използва изкуствен интелект. Така на практика ще се генерират Истории (Stories) по автоматичен път на конкретни теми, като известни личности например.
- Google Images (Изображения) получава пълно обновление. Секцията ще бъде подплатена с нов алгоритъм за класиране. Ще се показва и повече информация за страницата, на която се съдържа самата снимка.
- Инструментът Google Lens ще се интегрира в Google Images. Това ще позволи да се търсят конкретни елементи в снимките.