18-те най-нещастни държави в света
Подреждането е направено според нивата на безработица и инфлация

Тежко е да се преживява, когато нямаш работа, а издръжката на живот се повишава. Това е максимата зад изследването на икономиста Артър Оукън „Индекс на нещастието” (Misery Index), което сравнява нивата на безработица и инфлация в страните по света.
Съществуват и много критики на неговия индекс. Проучвания показват, че безработицата влияе на щастието (или нещастието) значително повече от инфлацията.
И все пак, малко хора ще оспорят факта, че високата безработица и инфлация, взети заедно, са нещо лошо.
Имайки предвид това, Business Insider направи списък от 18 държави, които са най-нещастни, според данните на ЦРУ (CIA World Factbook).
18. Тунис – Индекс на нещастието 20,1%
Инфлационният индекс на потребителските цени е 4,9%, а безработицата – 15,2%.
Тунис навремето е даван за пример в Африка и Близкия Изток, но след революцията през 2011 г. среща много предизвикателства, породени от политическата нестабилност.
17. Ямайка – Индекс на нещастието 20,7%
Инфлационният индекс на потребителските цени е 7,1%, а безработицата – 13,6%.
Икономиката на страната разчита най-много на сектора на услугите, предимно туризма. За съжаление в страната има висока престъпност и корупция, както и висока безработица. Което води до повече престъпност.
16. Хърватска – Индекс на нещастието 20,8%
Инфлационният индекс на потребителските цени е -0,2%, а безработицата – 21%.
Хърватска е една от добре представящите се бивши югославски държави, но от 2008 г. отбелязва сериозен спад, от който още не се е възстановила. Основните дългосрочни проблеми са неравномерното регионално развитие, инвестиционният климат и високата безработица.
15. Украйна – Индекс на нещастието 20,9%
Инфлационният индекс на потребителските цени е 12,1%, а безработицата – 8,8%.
Икономиката на страната пострада от финансовата криза, а след анексирането на Крим от Русия там на практика се води война. Спадът на БВП през 2014 г. е 6,8%.
14. Монголия – Индекс на нещастието – 21,7%
Инфлационният индекс на потребителските цени е 12,9%, а безработицата – 8,8%.
Икономиката среща рискове заради отслабената фискална политика, което води до висока инфлация и несигурност относно експорта.
13. Египет – Индекс на нещастието – 23,5%
Инфлационният индекс на потребителските цени е 10,1%, а безработицата – 13,4%.
Икономиката на страната отслабва от 2011 г. насам, след политическите сътресения, смяната на управлението и последвалата нестабилност.
12. Испания – Индекс на нещастието – 24,1%
Инфлационният индекс на потребителските цени е -0,2%, а безработицата – 24,3%.
Испания бе в тежко положение по време на кризата и едва през 2014 г. отбеляза положителен икономически растеж. Безработицата спада, инфлацията също, така че прогнозата е положителна.
11. Гърция – Индекс на нещастието – 25,5%
Инфлационният индекс на потребителските цени е -1,3%, а безработицата – 26,8%.
Това лято целият свят бе вперил очи в Гърция, която спря да обслужва задълженията си и бе изправена пред дефолт и излизане от Еврозоната. Въпросът сега е дали Атина ще си върне доверието на инвеститорите.
10. Иран – Индекс на нещастието – 26,1%
Инфлационният индекс на потребителските цени е 15,8%, а безработицата – 10,3%.
След като бе постигнато споразумение относно ядрените запаси на страната, сега тя е изправена пред вдигане на санкциите срещу нея и това е голяма възможност за развитие на икономиката. Особено при очакваното завръщане на пазара на иранския петрол.
9. Сърбия – Индекс на нещастието – 27,8%
Инфлационният индекс на потребителските цени е 1,7%, а безработицата – 26,1%.
Страната е изправена пред предизвикателства като нуждата от нови работни места, високи правителствени разходи, нарастващ публичен и частен външен дълг и нуждата от привличане на инвестиции. Сред другите трудности са високи нива на корупция и застаряващо население.
8. Македония – Индекс на нещастието – 27,9%
Инфлационният индекс на потребителските цени е -0,1%, а безработицата – 28%.
Страната напредва, но все пак има какво още да се направи в посока привличане на инвестиции. Проблеми остават корупцията и слабите регулации, които задушават икономиката, гласи докладът на ЦРУ.
7. ЮАР – Индекс на нещастието – 31,1%
Инфлационният индекс на потребителските цени е 6,1%, а безработицата – 25%.
Това е едно от големите имена при развиващите се пазари, а и последната буквичка в съкращението БРИКС. Но икономическият ръст пада в последните години, а безработицата, бедността и неравенството остават сериозни проблеми.
6. Лесото – Индекс на нещастието – 32%
Инфлационният индекс на потребителските цени е 3,9%, а безработицата – 28,1%.
Правителството е най-големият работодател, а икономиката разчита също на текстилната индустрия, земеделието и паричните преводи. Диамантените мини също са сектор, който расте в последните години, а анализаторите вярват, че може да допринесе с поне 8,5% ръст на брутния вътрешен продукт до края на 2015 г.
5. Йемен – Индекс на нещастието – 35,2%
Инфлационният индекс на потребителските цени е 8,2%, а безработицата – 27%.
Страната зависи от намаляващите си петролни ресурси. Намаляват и водните ресурси, безработицата е висока, а недостигът на храни е сериозен. Освен всичко това, страната е и в гражданска война.
4. Аржентина – Индекс на нещастието – 44,1%
Инфлационният индекс на потребителските цени е 36,4%, а безработицата – 7,7%.
Страната е в сериозна криза, с нарастващ фискален дефицит, стагнираща икономика, крайно висока инфлация и повишаващо се насилие, свързано с пазара на наркотици. А наближават избори.
3. Джибути – Индекс на нещастието – 62,9%
Инфлационният индекс на потребителските цени е 2,9%, а безработицата – 60%.
Страната разчита на външна подкрепа, а безработицата е чудовищна – 60 на сто. Инфлацията не е притеснителна, само защото местният франк е обвързан с курса на долара.
2. Сирия – Индекс на нещастието – 67,8%
Инфлационният индекс на потребителските цени е 34,8%, а безработицата – 33%.
Страната е в гражданска война, милиони бежанци напускат с риск за живота си и в момента са най-горещият политически и социален проблем в Европа. За икономика трудно може да се говори.
1. Венецуела – Индекс на нещастието – 70%
Инфлационният индекс на потребителските цени е 62,2%, а безработицата – 7,8%.
Сривът на петролните цени от края на 2014 г. досега, комбиниран с рецесията, буквално разбиха икономиката на Венецуела. Инфлацията е извън контрол до такава степен, че един iPhone 6 струва почти 47 700 щатски долара. Има недостиг на основни стоки – храна, тоалетна хартия. Престъпността процъфтява. Страната търси съюзници извън ОПЕК за стабилизиране на петролните цени.