Телескопът „Гая“ разкрива нови прозрения за историята на Млечния път
Благодарение на данните от „Гая“ Европейската космическа агенция откри два потока от звезди, които са помогнали за формирането на нашата галактика преди повече от 12 милиарда години

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Европейската космическа агенция (ESA) събра безпрецедентни прозрения за историята на нашата галактика, Млечния път. Космическият телескоп „Гая“ на ESA разкри два древни потока от звезди, които се сплели и слели с Млечния път в началото на неговото съществуване, предава DW.
Изследователите проучваха данните, събрани от „Гая“, когато се натъкнаха на потоците, които нарекоха Шакти и Шива - божествена двойка от индуистката философия, за която индусите вярват, че са се обединили, за да създадат вселената.
„Разкриването на повече за ранното детство на нашата галактика е една от целите на „Гая“ и тя със сигурност я постига“, каза Тимо Прусти, учен по проекта в ESA.
Трябва да определим фините, но изключително важни разлики между звездите в Млечния път, за да разберем как се е формирала и еволюирала нашата галактика. Това изисква невероятно точни данни – и сега, благодарение на „Гая“, имаме тези данни.“
Древни звездни потоци показват растежа на Млечния път
Астрономите смятат, че Шакти и Шива са толкова стари, че вероятно са се образували преди най-старите части на спиралните ръкави и диска на нашата галактика. Звездите, които съставят двата потока в Космоса, са на възраст от 12 до 13 милиарда години и всеки поток съдържа масата на около 10 милиона слънца.
Звездните потоци лежат към, но не директно в сърцето на Млечния път. „Гая“ събра данни от тази област през 2022 г. и установи, че регионът е пълен с най-старите звезди в цялата галактика.
Звездите там са толкова древни, че им липсват много от по-тежките метални елементи, създадени по-късно в живота на Вселената“, каза Ханс-Валтер Рикс, изследовател в Института за астрономия Макс Планк в Хайделберг, Германия.
Рикс е съавтор на изследването, което представя резултатите от изследването на „Гая“, публикувано в списание Nature.
Досега бяхме разпознавали само... много ранни фрагменти, които са се събрали, за да образуват древното сърце на Млечния път“, каза Рикс. „С Шакти и Шива сега виждаме първите парчета, които изглеждат сравнително стари, но разположени по-далеч. Те означават първите стъпки от растежа на нашата галактика към сегашния й размер.“
Учените акцентират върху това колко много се е променил Млечният път през милиардите години, откакто са се родили звездите на Шакти и Шива, и как изследователите не са очаквали да видят ясно някакви структури от това време. „Но безпрецедентните данни, които получаваме от „Гая“, направиха това възможно.“
Шакти и Шива са част от раждането на Млечния път
Двата потока са подобни, но не идентични. Звездите на Шакти обикалят малко по-далеч от центъра на Млечния път и в по-кръгови орбити от тези на Шива.
Учените днес смятат, че Млечният път се е образувал, когато множество дълги, неправилни нишки от газ и прах са се слели преди милиарди години в Космоса, образувайки звезди и увивайки се заедно, за да предизвикат раждането на нашата галактика. Изглежда Шакти и Шива са били част от този процес.
ESA се надява, че бъдещите данни от „Гая“ ще разкрият повече подробности.