5 тенденции в мобилните технологии през 2018 г.
Те бяха забелязани по време на Световния мобилен конгрес в Барселона

© ECONOMIC.BG / Pexels
~ 3 мин.
Световният мобилен конгрес в Барселона (MWC 2018), един от най-важните форуми в света на технологиите, отмина, но случилото се там продължава да отеква в умовете на запалянковците и анализаторите. В следващите редове може да се запознаете с някои от най-интересните мобилни тенденции, очертани от TechSpot.
Смартфон процесорът губи популярност
Процесорите, които до неотдавна заемаха централна роля в дискусиите около новите мобилни устройства, днес като че ли са излезли от полезрението, пише изданието. Според автора по време на MWC 2018 г. производителите на смартфони са коментирали чиповете мимоходом с по няколко думи и са давали повече информация само ако човек се интересува конкретно от хардуерната част.
Повечето потребители не знаят и малко се интересуват от тях. Това е донякъде така, защото хората просто свикнаха новите устройства по презумпция да идват с по-бързи процесори и графики. И понеже това обикновено е така, те нямат необходимост да задълбават допълнително в подробности.
5G е почти готов
Едва ли не до вчера 5G концепцията звучеше като футуристична теория, а днес вече придобива все по-реални измерения. Това беше една от широко застъпените теми по време на барселонския конгрес, където редица компании изложиха своите стратегии и демонстрираха напредъка си. Особено впечатляващо беше демото на Qualcomm, които показаха прототип на смартфон, свързан към действителна 5G mmWave кула, с трансфер на данни при скорост от 4Gbps. От компанията обясниха, че технологията им може да бъде внедрена още през 2019 г. Intel и Huawei също демонстрираха хардуерни прототипи и въпреки че не бяха толкова впечатляващи, показват, че и те напредват в своите разработки.
Тънките рамки стават повсеместни
Обикновено минават няколко години преди нововъведенията във високия клас телефони да се пренесат и в бюджетните версии. Тенденциите при дисплеите обаче показват изключение от правилото. Новите 18:9 панели позволяват на производителите лесно да ги мултиплицират и така те бързо се появиха и в евтините устройства за под 200 долара.
Играчите копират лошите функции в iPhone
Безспорно iPhone има много положителни страни и често става обект на подражание. По някаква странна причина обаче тази година производителите сякаш се опитват да копират лошите характеристики в най-новия телефон на Apple. Например все повече устройства през 2018 г. се появяват с прорез в горната част на дисплея, без обаче той да им е необходим действително. Идеята е, че решението на гиганта е продиктувано от функциите на устройството като лицевото 3D разпознаване, изискващи многобройни сензори, докато за повечето продукти на останалите компании прорезът на практика не е необходим.
Мнозина пускат и смартфони без жакове за слушалки. Опитват се да лансират и свои версии на animoji функцията, като вариантът на Samsung Galaxy S9 и S9+ например събра множество критики.
Камерата на Pixel 2 си остава висока летва
С появата си в края на 2017 г. камерите на Google Pixel 2 и Pixel 2 XL се утвърдиха като най-добрите в смартфон сегмента. От показаното няколко месеца по-късно на MWC 2018 в Барселона изглежда, че производителите скоро няма да ги догонят, а мнозина дори не се и опитват. Играчи като Sony въвеждат функционални подобрения, но не правят особени промени в хардуера и самите процеси. С изключение на новия обектив и поддръжката на 960 FPS заснемане със забавено движение, камерите в Samsung Galaxy S9 също са като тези на предшестващите го Note 8 и Galaxy S8.