„Трябва ни още малко време“: България може да поиска извънреден доклад за еврозоната
Премиерът Денков се надява до есента българската инфлация вече да е достатъчно ниска, за да получим „да“ от ЕЦБ и Еврокомисията

© ECONOMIC.BG / БТА
Премиерът акад. Николай Денков смята, че на България ѝ е нужно „още малко време“, за да отговори на критерия инфлация за влизане в еврозоната. Това обясни той, отговаряйки на въпрос на Economic.bg по време на рубриката „Властта говори открито“ на Министерски съвет.
Екипът на Economic.bg поиска информация по отношение на т. нар. конвергентен доклад на Европейската централна банка и Европейската комисия, който се изготвя на всеки две години, за да оцени готовността на страните без евро за влизането им във валутния съюз. Той трябва да покаже доколко страните отговарят на Маастрихтските критерии. Към момента България не отговаря на един от тях, а именно ценовата стабилност, или с други думи – инфлацията.
Ние сме отличници по 3 от 4 показателя, които имат значение – дълг, курс на лева към еврото, дефицит. Единственият показател с проблем е инфлацията, която е свързана с външни причини“, коментира акад. Денков.
По принцип докладът се публикува през юни, като заради европейските избори тогава се обсъжда вариант той да бъде публикуван по-късно, а така да бъде разглеждан и по-късен период, което е в полза на България, която с всеки изминал месец забавя инфлацията си.
Този доклад е важен, защото той ще сравни инфлацията на България със страните с най-ниска инфлация в еврозоната. Трябва ни още малко време, за да изпълним и този критерий“, коментира премиерът.
Досега подобен извънреден доклад е искан само веднъж – през 2006 г.
Ако пък се запази традицията и докладът бъде публикуван през юни, в случай, че България не отговаря на критериите, страната може да поиска извънреден доклад наесен, като целта е дотогава българската инфлация да се доближи максимално до тази в еврозоната.
Външен министър докрай
Денков не се отказва от желанието си да стане външен министър след ротацията на правителството. Според подписаната управленска програма от ГЕРБ и „Продължаваме промяната – Демократична България“ през юли при ротацията акад. Денков следваше да се превърне да стане вицепремиер и образователен министър, който ресор управляваше и преди.
Визитката на Денков показва, че той е дълбоко академична личност, заради която той на няколко пъти бе заместник-министър на образованието при ГЕРБ, както и служебен образователен министър в кабинети на президента Румен Радев. В последните седмици обаче той и неговата политическа сила настояват акад. Денков да стане външен министър след ротацията.
На въпрос на Economic.bg защо премиерът държи на тази промяна, въпреки че изрично е записано друго в управленската програма на коалиционните партньори, той се аргументира, че така щяло да бъде най-лесно да се осъществи ротацията.
Краткият отговор е, защото така най-лесно може да се направи ротацията. Сменяме си местата с госпожа Габриел и след 9 месеца отново връщаме обратно ситуацията, която е сега. Без да има нужда от допълнителни промени“, коментира премиерът.
Той накратко коментира и темата с регулаторите, чиито ръководства са с изтекъл мандат. Акад. Денков посочи, че още не е завършен разговорът между партийните лидери за това какви да бъдат правилата, по които да бъдат избирани новите директори.