ЦИК тества дистанционно е-гласуване
Отзивите за системата са разнопосочни

~ 2 мин.
Централната избирателна комисия (ЦИК) извърши симулация на изборен процес чрез дистанционно електронно гласуване. Това е първата от общо три такива, като останалите се очаква да се състоят в следващите дни. Системата е разработена от „Информационно обслужване“ АД, която е сключила договор с ЦИК
В днешната симулация са се включили общо 69 души, сред които депутати, представители на изпълнителната власт, на различните партии в България, журналисти и други. Те тестваха системата, като първо избираха членове на Европейския парламент, а след това гласуваха за народните представители и нов кмет. В бюлетините са фигурирали измислени хора и партии.
На участниците в симулацията са били осигурени лаптопи и смарт карти, чрез които да упражнят вота си. Електронната карта е изиграла ролята на идентификационен документ, който в реални условия би бил снабден и с електронен подпис.
Редно е да се отбележи, че показаната днес система е само симулация и не представлява действително експериментално гласуване. Такова е предвидено да се проведе за първи път през 2018 г., когато гражданите ще могат да изпробват метода в реални избори, но без вотът им да се зачете като действителен.
Участниците в симулацията споделиха противоречиви мнения относно системата. „Тези, които са имали такъв вариант за гласуване, са се отказали от него“, изтъкна Филип Попов от БСП, според когото това е предпоставка за манипулация и противоречи на тайната на вота. „Няма никаква софтуерна гаранция, че до рамото на избирателя няма да стои някой, който да му казва как да гласува“, посочи той, цитиран от агенция Фокус.
За разлика него, Данаил Кирилов от ГЕРБ е доволен от демонстрацията на ЦИК. Според него опасения винаги ще има, но трябва да се подхожда позитивно. „При всички положения няма 100% сигурен и непробиваем способ, на който може да се има доверие. Всичко може да бъде опорочено, ако има такова намерение“, коментира все пак той. Кирилов е категоричен обаче, че нужда от такъв способ има, за да може и българите в чужбина да участват по-активно в изборния процес.
Проф. Михаил Константинов е съгласен, че обществото върви в тази посока, но според него не е сега моментът да се случи промяната. Той обръща внимание, че конкретно методът със смарт картите не е надежден и според него подобна система в момента би се отразила негативно на доверието на гласоподавателите.