Търговското напрежение се отразява на потребителските портфейли
През май продажбите на дребно в еврозоната спаднаха с най-силния си месечен темп от близо две години насам

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Продажбите на дребно в еврозоната спаднаха рязко през май, отбелязвайки най-силния спад от 2023 г. насам, тъй като потребителите проявяват предпазливост на фона на нарастващото търговско напрежение със САЩ. Страховете от предстоящите мита и икономическата несигурност натежават върху разходите в цяла Европа, предава Euronews.
Според първите оценки, публикувани от Евростат в понеделник, сезонно изгладеният обем на търговията на дребно е намалял с 0.7% в еврозоната и с 0.8% в целия ЕС през май в сравнение с април.
Спадът съвпада с прогнозите на икономистите, но е най-резкият от август 2023 г. насам.
Неуспехът е следствие от скромното възстановяване през април, когато продажбите нараснаха с 0.3% в еврозоната и с 0.8% в целия Европейски съюз.
На годишна база ръстът на продажбите на дребно в еврозоната се забави от 2.7% през април до едва 1.8% през май – най-слабият растеж от юли 2024 г. насам.
Продажбите на автомобилно гориво – най-засегнати
В цялата еврозона всички основни сектори на търговията на дребно отбелязаха спад. Продажбите на храни, напитки и тютюневи изделия намаляха с 0,7%, а на нехранителни продукти - с изключение на автомобилното гориво – с 0,6%.
Продажбите на автомобилни горива намаляха най-много – с 1.3% в специализираните магазини.
В по-широкия ЕС спадовете бяха разпределени по подобен начин, като продажбите на храни и напитки се понижиха с 0,8%, на нехранителни продукти - с 0,7%, а на автомобилни горива – с 1.2%.
Сред държавите членки на ЕС, най-сериозният месечен спад се наблюдава в Швеция (-4.6%), Белгия (-2.5%) и Естония (-2,2%). Същевременно най-силно увеличение бе отчетено в България (+2%), Португалия (+2,1%) и Кипър (+1%).
Пазарите остават предпазливи
Европейските пазари на акции останаха без промяна в понеделник.
Индексът на сините чипове Euro STOXX 50 се задържа близо до 5300 пункта, а STOXX 600 остана непроменен на 541 пункта, тъй като инвеститорите очакваха яснота относно посоката на търговската политика на САЩ.
Еврото се понижи с 0.3% до 1.1730 щатски долара, а доходността на 10-годишните германски облигации се задържа на ниво от около 2.57%.