Unicredit се отказа от голяма руска банка заради напрежението с Украйна
Една от потенциалните международни санкции срещу Русия би отрязала страната от глобалната финансова система

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Unicredit се отказа от намеренията си да придобие голямата руска банка „Откритие“ заради ескалиращото напрежение между Русия и Украйна. Опасността от нахлуване на руски войски на територията на Украйна расте, а от своя страна Западът заплашва с тежки икономически санкции. Възможно е Русия да бъде изключена от международната мрежа SWIFT, което на практика означава отрязване на страната от глобалната банкова система.
Италианската банка прояви интерес към „Откритие“, един от най-големите кредитори в Русия, тъй като главният изпълнителен директор Андреа Орсел се стреми да увеличи рентабилността на руското дружество.
Предвид геополитическата среда, ние решихме да се оттеглим от процедурата“, каза Орсел пред медии в петък, цитиран от Financial Times.
По-рано тази седмица той е участвал в разговор между италиански бизнес мениджъри и руския президент Владимир Путин, за да обсъдят възможностите за италианските компании в Русия.
Unicredit е сред европейските банки със значителна експозиция в Русия, а Европейската централна банка съобщи, че кредиторът трябва да се подготви за международни санкции срещу страната, ако Кремъл нахлуе в Украйна.
Руската централна банка планира да продаде „Откритие“, която бе спасена през 2017 г., след като бе натрупала голям обем лоши кредити. В момента тя е седмата по големина банка в страната с активи за 45 млрд. евро. Интересът на Unicredit към руската банка беше съобщен от Bloomberg в началото на месеца.
САЩ заявиха, че Русия ще бъде изправена пред „огромни последици“, ако изпрати войски в Украйна. Санкциите ще увеличат риска за банки като Unicredit с големи експозиции там. В петък компанията използва отчета си за приходите, за да предупреди за икономическия риск от конфликт в Украйна.
Очаква се отрицателното икономическо въздействие да дойде главно от потенциален енергиен шок, особено за по-уязвими страни като Германия, възможно напрежение на финансовите пазари и в по-малка степен чрез търговския канал“, посочва банката.