Вечерни новини: Оксиморонът „работещи бедни“; Новият BgGPT; Спасение за имиджа на българския туризъм
Българските потребители на Revolut гонят 1 милион

© ECONOMIC.BG / БТА
Интервю | Банките продават проблемните си заеми много по-рано и по-често
Във време на бум на ипотеките и ускорено потребителско кредитиране обръщаме поглед към необслужваните задължения, работата на банките с колекторите и защо ситуацията сега не прилича на 2008 г. Тенденциите на пазара на необслужвани вземания разкрива г-жа Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания, която обхваща около 80% от пазара. Внимание обръщаме и на два важни законопроекта – за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити – част от европейското законодателство, което България закъснява да внедри, както и за личния фалит – част от предвидените за страната реформи по Плана за възстановяване и устойчивост.
Работещи бедни – оксиморон, превърнал се в българска тенденция
Работещи бедни. Това би трябвало да е оксиморон, но в България е реално съществуващ феномен, който е тревожен. Такъв коментар направи Калина Дренска от „Фридрих Еберт“ – близка до германските социалдемократи политическа фондация – по време на съвместен форум със синдикалната организация КТ „Подкрепа“.
„Стратегически въпрос за всяка държава“: INSAIT представи новия BgGPT
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) пусна нова версия на първия български голям езиков модел (LLM) – BgGPT. Усъвършенстваният LLM идва по-малко от година след дебюта на своя предшественик. С инвестицията в суверенния модел и в екипа, чието дело е, страната дава заявка да играе водеща роля в областта на AI.
Българските потребители на Revolut гонят 1 милион
Българските потребители на Revolut вече наброяват 950 000, съобщи официално компанията. Те са част от вече 50-милионната клиентска база на британското финтех приложение.
Има ли спасение за имиджа на българския туризъм?
Имиджът на българския туризъм никак не е добър. Качеството на услугата остава далеч от това, което дори съседните държави предлагат, а „протестът“ на българите срещу това може да се види по границите с Гърция и Турция, където стотици хиляди коли са готови да прекарват часове в чакане, но да не са на Българското Черноморие. Чужденците също не намират страната ни за много привлекателна, а това е видно от данните на НСИ, които още не могат да достигнат нивата от 2019 г.
Вдъхновен от България Hyatt планира мащабна експанзия на Балканите
Луксозният хотелски бранд Hyatt Regency планира да открие пет нови хотела в Румъния, Албания, Сърбия и Хърватия до 2027 г. Плановете за експанзия на брандът на Балканите са продиктувани от успеха на компанията в региона на Централна и Източна Европа и особено в България, която се превърна в най-големия източноевропейски пазар на оператора само за три години.
Търговският дефицит на България продължава да расте
Търговският дефицит на България продължава да се разширява и за деветмесечието достига 3.5 млрд. евро, или 3.5% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП). За сравнение, през съпоставимия период на 2023 г. той е бил 2.3 млрд. евро (2.4% от БВП), показват данните на Българска народна банка (БНБ).
Накъде потече спреният от „Газпром“ газ за Австрия?
След прекратяването на доставките за Австрия „Газпром“ все още има няколко други клиенти в Европа. Това са Унгария, Сърбия и Словакия. Транзитно част от количествата през тях преминават и към Молдова и Италия.