Великобритания иска да изпревари САЩ като глобален крипто център
Великобритания прави нова стъпка в опита си да се превърне в глобален криптоцентър. Страната обаче е изправена пред труден път на фона на критики от страна на местните предприемачи и конкуренцията в САЩ, която се очаква да се засили при управлението на новоизбрания президент Доналд Тръмп.
Британското лейбъристко правителство се ангажира да превърне страната в благоприятна среда за бизнеси, занимаващи се с дейности, свързани с крипто и блокчейн, пише CNBC.
В неотдавнашна реч министърът на финансите на Обединеното кралство Тюлип Сидик каза, че правителството има за цел да ангажира фирми с проектозаконови разпоредби за цифрови активи, включително стабилни монети, обвързани със стойността на държавните валути – „колкото е възможно по-рано през следващата година“.
Тя също така каза, че правителството няма да подкрепи услугите, които предлагат награди за притежаването на токени от потребители, като колективни инвестиционни схеми. Инсайдери от криптоиндустрията се притесняваха, че подобно третиране би създало тежки регулаторни изисквания.
Това е сектор с огромен потенциал и сектор, който вече играе централна роля в оживения технологичен пейзаж на Обединеното кралство“, каза Попи Густафсон, министър на инвестициите на Великобритания.
Тя добави, че правителството е „отдадено на насърчаването и възприемането на блокчейн“ и „вече предприема решителни стъпки в подкрепа на този сектор и гарантира, че ще останем в челните редици на тази глобална иновация“.
Един пример, който Густафсон цитира, е стартирането на Digital Securities Sandbox, тестово поле за разработване на нови решения, базирани на технологии за разпределен регистър за емитиране, търговия и сетълмент на ценни книжа в активна регулирана среда.
Друг пример е пилотният проект Digital gilt, стартиран миналия месец, който се стреми да издаде държавни облигации на Обединеното кралство в блокчейна.
Може ли Обединеното кралство да се превърне в крипто център?
Въпреки че Великобритания прокарва редица регулаторни предложения за крипто, не всички са убедени, че тя може да се превърне в глобално значимо място за технологията.
Не знам дали имаме политиците, правителството, апетита за риск, предприемаческата нагласа, за да се възползваме наистина от тази възможност“, каза Стивън Бартлет, британски предприемач.
Той каза, че прекарването на време както в офисите в Сан Франциско, така и в Лондон на неговата стартираща блокчейн компания Thirdweb го кара да мисли, че „наистина е несправедливо да се опиташ да изградиш компания тук в сравнение с това да си там (САЩ)“.
Данните от Службата за финансово поведение на Обединеното кралство (FDA) показват, че има нарастващо търсене на криптопродукти в страната – средната стойност на крипто, държана от британците, се е повишила до 1842 паунда (2337 долара) тази година от 1595 паунда преди година, според проучване, публикувано от регулатора миналия месец.
FCA също така публикува пътна карта, в която подробно описва своя план за прилагане на регулация за криптоиндустрията. Надзорният орган ще publikuva дискусионни документи за стабилни монети, платформи за търговия, кредитиране и залагане през следващите две години, като пълен регулаторен режим е планиран да влезе в сила до 2026 г.
Конкуренция от Америка
Том Дъф Гордън, вицепрезидент по международната политика на криптоборсата Coinbase, каза пред CNBC, че Обединеното кралство не трябва да позволява забавяне на регулаторната инерция на крипто след победата на Тръмп.
Републиканският политик водеше своята предизборна кампания върху прокрипто политическа платформа, обещавайки, че няма да продава биткойни, иззети от федералното правителство, и че ще замени действащия председател на Комисията по ценни книжа и борси (SEC) Гари Генслер, който възприе агресивен подход на прилагане срещу различни криптофирми, докато оглавяваше агенцията.
Миналия месец Генслер обяви, че възнамерява да се оттегли като председател на SEC на 20 януари – датата на предстоящото встъпване в длъжност на Тръмп.
Обединеното кралство свърши много работа“, каза Гордън от Coinbase пред CNBC. „Има огромна възможност за Обединеното кралство да бъде наистина успешно в тази област, но ние трябва да имаме регулаторна яснота.“
„Бихме искали да видим вторично законодателство относно стейкинга и стейбълкойните“, добави Гордън. „Министърът на финансите спомена това, така че се надяваме и да го видим.“
Въпреки че Великобритания вече има въведена регулаторна пътна карта, ръководителите на криптоиндустрията се опасяват, че изчакването до 2026 г. за стартиране на пълен режим може да тласне страната зад трансатлантическите си колеги.
Главният политически директор на Coinbase, Фариар Ширзад, каза пред CNBC, че сега вижда, че САЩ са напът да одобрят федералното криптозаконодателство „сравнително бързо“ – потенциално още през 2025 г.
Междувременно в ЕС всеобхватен законодателен акт, известен като Регламент за пазарите на криптоактиви (MiCA), трябва да влезе изцяло в сила по-късно този месец.
Остарялата регулация блокира растежа
Джордж Макдонау, главен изпълнителен директор на KR1, публично търгувана фирма за инвестиции в цифрови активи, която е специализирана в блокчейн технологията, каза, че остарелите правила в Обединеното кралство затрудняват крипто фокусираните инвестиционни бизнеси, като неговия, да станат по-широко известни публично търгувани имена.
Макдонау каза, че KR1 от години се опитва да търгува на основния пазар на Лондонската фондова борса, но е блокиран от правило от 2018 г., забраняващо токени като биткойн и етер.
Времето мина оттогава“, каза Макдона. „Вярваме, че можем да отключим цунами от капитал към британските пазари, като премахнем това ограничение.“
Докато FCA се опитва да разбере как да разработи и внедри регулаторна крипторамка, експертите се надяват, че тя ще насърчи иновациите, а не да ги задуши.
Ирфан Балух, криптоадвокат в Cripps, каза, че се надява Обединеното кралство да се вдъхнови от ЕС, който вече е заел „водеща позиция“ в крипто регулирането с MiCA.
Прилагането на закони от 20-ти век към технологиите на 21-ви век само ще задуши иновациите и ще изгони криптобизнеса в офшорни зони“, каза Балух, добавяйки, че пътната карта на FCA за крипторегулациите изглежда е „намигване в посока на справяне с този проблем“ – засега поне.
„Обединеното кралство има тази невероятна възможност в този момент да действа наистина решително… в посока на иновациите“, каза Бартлет.
Ако направим това по начин, който Съединените щати изглежда естествено правят, няма да се окажем остатъчният бенефициент на блокчейн или AI технологията — можем да играем наистина значима роля, като гарантираме, че стойността на тези технологии се натрупва към тази страна. Но трябва да бъде радикално“, добави той.