Великобритания официално задейства Brexit
Брюксел получи известието за напускането на Лондон
Великобритания официално започна процеса по напускане на Европейския съюз. Това се случи след като уведомителното писмо за Brexit на правителството в Лондон бе връчено на председателя на Съвета на ЕС Доналд Туск.
Новината потвърди самият Туск, който получи писмото от британския посланик в ЕС Сър Тим Бароу. „9 месеца след референдума Великобритания задейства Brexit“, написа Туск в профила си в Twitter. Двамата са си говорили около минута преди дипломатът да връчи писмото.
Напускането бе потвърдено и от британския премиер Тереза Мей пред депутатите в парламента. „Преди няколко минути в Брюксел постоянният представител на Обединеното кралство в ЕС занесе писмо на президента на Съвета на ЕС от мое име, което потвърди решението на правителството да се позове на член 50 от договора за Европейския съюз. Процедурата по член 50 вече е в ход. В съответствие с желанията на британския народ Великобритания напуска ЕС“, заяви Мей пред членовете на Камарата на общините.
„Това е исторически момент, от който няма връщане назад. Ние ще вземаме собствените си решения и ще изработваме собствените си закони, ще поемем контрол над нещата, които са най-важни за нас. Ще използваме тази възможност, за да изградим една по-силна и справедлива Великобритания, която нашите деца и внуци гордо да наричат свой дом“, категорична бе тя.
Британският премиер още снощи подписа официалното писмо и връчването му на Брюксел бе просто формалност. То е дълго 6 страници, но съдържанието му не е официално оповестено.
След като Brexit вече стартира, започват 2 години, в които да се постигне необходимото търговско споразумение между Великобритания и Европа. Според мнозина обаче това е твърде кратък срок, който може да се окаже недостатъчен за предстоящите трудни и сложни преговори.
Управляващите в Лондон изглеждат оптимистично настроени. Външният министър Борис Джонсън заяви, че е уверен в успешния край на преговорите за Brexit.
„Искаме да се оттеглим от силен ЕС, подкрепен от силна Великобритания, да изградим дълбоко и специално партньорство между ЕС и Обединеното кралство. И нямаме абсолютно никакво съмнение, че ще го превърнем в работещо. Мисля, че ще имаме много успешни преговори и е в интерес и на двете страни да имаме печеливш резултат“, посочи Джонсън.
Германското правителство приветства действието на колегите си от Лондон, изтъквайки, че то е внесло „по-голяма яснота“ за плановете на Великобритания и бъдещето на ЕС.
Не толкова положително обаче реагираха европейските политици. „Политиците, които се бориха за Brexit, имаха правото да растат в свободна Европа. Днес те строят нови стени“, заяви председателят на парламентарната група на Европейската народна партия (ЕНП) Манфред Вебер.
„Искаме партньорство с Обединеното кралство. Но ако напуснете ЕС, ще изгубите свързаните с това ползи“, предупреди той.
„Днес не е добър ден. Brexit бележи нова глава в историята на нашия Съюз, но ние сме подготвени и ще продължим напред, надявайки се Великобритания да остане близък партньор“, заяви председателят на Европейския парламент Антонио Таяни.
Лейбъристите настояват за сключване на изгодна сделка с ЕС, осигуряваща „точно същите ползи“, които Великобритания получава и в момента като член на блока.
Големият проблем остава съдбата на европейските работници, повечето от които са висококвалифицирани и ключови за британската икономика.
Някои британски политици смятат, че квалифицирани британци могат да заместят европейците. „70% от хората в тази държава искат имиграцията да спре. Защо да не обучаваме хората в собствената ни страна. Нека бъдем по-оптимистични и да подобрим уменията на собствените ни граждани“, заяви пред BBC зам.-председателят на националистическата „Партия на независимостта“ Сюзан Еванс.