Височинни шпионски балони: стара концепция, нови приложения
Военните използват балоните още от средата на миналия век и сега те отново стават популярни

Снимка: Chase Doak / Twitter
Съединените щати съобщиха, че шпионски балон на Китай лети над страната от два дни. Няколко часа по-късно Министерство на отбраната на Канада също заяви, че проследяват втори такъв обект. Засега балонът над територията на САЩ няма да бъде свалян, тъй като отломките му могат да застрашат сигурността, но американските изтребители са в готовност да го направят, ако все пак се вземе такова решение.
Използването на височинни балони за шпиониране и други военни мисии е практика, която датира от средата на миналия век, пише Reuters.
Какво представляват?
По време на Втората световна война японската армия се опитва да изпрати бомби на територията на САЩ, използвайки балони, предназначени да преминават пред реактивни въздушни течения. Никакви военни цели не са унищожени тогава, но няколко цивилни са убити, когато един от балоните се разбива в гора в Орегон.
Точно след Втората световна война американската армия започна да проучва използването на шпионски балони на голяма надморска височина, което довежда до мащабна поредица от мисии, наречени Project Genetrix. Подобен обект е летял над територията на Съветския блок през 50-те години, според правителствени документи.
Такива балони обикновено летят на 24 000 – 37 000 метра, доста над точката, където лети търговският въздушен трафик – самолетите почти никога не летят по-високо от 13 хил. метра. Най-ефективните бойни самолети обикновено не работят над 20 хил. метра, въпреки че шпионските самолети като U-2 имат потенциал да достигнат до височина от 24 хил. метра и повече.
Предимствата на балоните пред сателитите включват способността им да сканират широки участъци от територия от по-близо и могат да прекарват повече време над целева зона, според доклад от 2009 г. до Колежа за военновъздушно командване и щаб на ВВС на САЩ.
За разлика от сателитите, които изискват космически носители, които струват стотици милиони долари, балоните могат да бъдат изстреляни евтино.
Те не се управляват директно, но могат грубо да се насочват към целевата зона чрез промяна на надморската височина, за да се уловят различни вятърни течения, според проучване от 2005 г. за Изследователския институт за въздушни сили на ВВС.
Защо сега?
Американските военни са проследили други шпионски балони през последните години, включително преди администрацията на президента Джо Байдън, коментира високопоставен служител на отбраната на САЩ.
Въпросният балон сега обаче се появява няколко дни преди пътуването на държавния секретар Антъни Блинкен до Пекин. На срещата трябва да бъдат обсъдени теми, свързани с Тайван. Това е въпрос, който поражда напрежение между САЩ и Китай, особено след посещението на бившия председател на долната камара на Конгреса Нанси Пелоси в Тайван през август миналата година.