Визите създават пречки пред туризма
Има интерес за турски инвестиции в българската култура, казва Джемал Текканат, Съветник по Културата и Туризма към Посолство на Република Турция в София
Интервю:

© ECONOMIC.BG / Стоян Йотов
Г-н Текканат, Турция и България са важни икономически партньори. Как очаквате да се разраснат тези отношения?
Отношенията между Турция и България датират от столетия, те са две съседни страни. Нормално е неизбежното сътрудничество и в сферата на икономиката. Вярвам, че в бъдеще това партньорство ще се разраства. Докато България създава подходящи условия, както всеки чуждестранен инвеститор, и турските инвеститори ще проявяват интерес към България. И без това дори в този момент има много турски инвеститори, но все още не в желаното ниво и количество.
По какъв начин си сътрудничат двете страни в сферата на културата?
Между двете страни се подписа споразумение за опазване на културното наследство, партньорство при реставрацията и снимането на филми. Турция е страна, която годишно произвежда повече от сто дългометражни филма. Турските филмови къщи снимаха доста филми в България, както и българските в Турция. Продължава и сътрудничеството в областта на културата и изкуството - откриването на изложби, организирането и провеждането на културни мероприятия, подкрепата и участието във фестивали и др. Местното управление, както и Министерството на Културата и Туризма в Турция, проявяват голяма отзивчивост при опазването и реставрацията на българското културно наследство в Турция. Отделяйки милиони евро за поддръжката на Българската църква "Св. Стефан" в Истанбул, както и за българската църква в Одрин, компетентните органи в Турция успешно продължават своята работа. Очакваме същата отзивчивост и от българска страна.
България и Турция работят ли по съвместни културни проекти? Какви?
Във връзка с подписаното между България и Турция споразумение в областта на културата, аз се надявам от тук нататък да се постави началото на редица успешни мероприятия. През предходните години бяха представени изложби на картини, организира се и гостуването на художници и музиканти в различни региони.
Какви инициативи в сферата на културата прави посолството у нас?
Като Представителството на културата и туризма на Република Турция, с основна цел представянето на турската култура в България, организираме и подкрепяме дните на турското кино, концертите и изявите на турските представители на културата и изкуството, представянето на турските писатели в България, подпомагаме и издателските къщи в България. Организираме гостуването в различни краища на Турция на българските художници, фотографи, журналисти и представители на медиите, като по този начин подпомагаме в необходимата за това степен опознаването на страната ни. Освен това, с цел обучение и представяне, осигуряваме и подпомагаме учебни екскурзии на работещите в туроператорските и туристическите агенции в България
Има ли интерес от турски граждани за културен туризъм в България?
Можем да кажем, че от Турска страна има много силен интерес към България, само че не може да се каже, че са постигнати желаните цели, защото онези представители на културата, които трябва да дойдат от Турция, както и останалите, които проявяват интерес, се озовават пред проблема с визите. Този проблем непременно трябва да се разреши в сферата на туризма.
Има ли съдействие за изяви на български творци в Турция?
На българските творци, които ще пътуват, също както и на творците от другите европейски страни, и на останалите чуждестранни творци, се оказва съдействие. Подкрепата, която се осигурява в Турция, се предлага в качество и количество, което не разграничава хората по националност.
Туризмът допринася ли за развитието на отношенията между двете страни?
Несъмнено и туризмът има съществен принос за развитието на отношенията между двете страни. Броят на туристите, които през последните пет години са пристигнали от България в страната ни е приблизително 1.5 милиона годишно. За България, която има население 6 милиона, това е една значителна цифра. Турция за българите стана една от най-сериозните дестинации. И несъмнено най-важният резултат от това е опознаването на двата народа по между им.
Има ли интерес за турски инвестиции в сферата на културата към страната ни?
Наистина има интерес за турски инвестиции в сферата на културата в България. За целта обаче трябва да се довършат промените в закона и да се представят сферите за инвестиции. Полагането на усилия много сериозно ще съдейства за този процес.
Отделят ли двете страни достатъчно средства за култура?
Може да се каже, че Турция отделя за културата средства в сериозно количество. Можем да видим това в различните сфери - като започнем от киното до занаятите, от театрите до сценичните изкуства, от музиката до археологическите разкопки и стигнем до реставрацията. В основата си това наистина е свързано с гледната точка на държавата. А колкото до това колко средства отделя България, смятам че трябва да попитате съответните органи в България. Смятам, че ще бъде неправилно да изказвам предположения по този въпрос.
Цялото интервю четете в брой 42 на списание "Икономика".