Вятърните паркове превръщат Гърция в износител на електроенергия

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Вятърната енергия изигра ключова роля за превръщането на Гърция в нетен износител на електроенергия миналата година, за първи път от 2000 г.
В предишни години страната е внасяла значителна част от електроенергията си. През 2019 г. нетният внос е възлизал на 10 TWh или 18% от общото потребление, според зам.-министъра на околната среда и енергетиката Никос Цафос. Ситуацията се промени и Гърция стана нетен износител през 2024 г. с 307 GWh.
Икономическите ползи са важни. Салдото беше отрицателно с 400 милиона евро през 2019 г., в сравнение със 122 милиона евро увеличение миналата година.
Промяната е очевидна и в цените на електроенергията на едро. В Гърция беше с 34% по-скъпа от България преди шест години, а сега цената е с около 2% по-ниска.
Цафос добави, че тайната зад тенденцията е вятърната енергия. Гърция има различни характеристики на вятъра в сравнение с останалата част от Югоизточна Европа. Понякога вятърните паркове произвеждат големи количества, докато на съседните пазари производството им е ниско, пише Balkan Green Energy News.
Заместник-министърът добави към гореизложеното, че Гърция и целият регион все още понасят високата цена на природния газ, оставена след енергийната криза. Въпреки това е за предпочитане да бъдеш износител, отколкото вносител.
Офшорни вятърни електроцентрали ще увеличат допълнително износа
Всъщност Гърция се стреми да използва още повече предимствата си чрез разработване на офшорни вятърни паркове. Националният план за енергия и климат предвижда инсталирането на 1.9 GW до 2030 г. и 6.2 GW до 2035 г.
Досега напредъкът е бавен, с изключение на няколко пилотни проекта, които са в ход в момента. Определени са първоначални зони за офшорно развитие и националният план е актуализиран. Все още обаче не е подписан президентски указ, който да определя точните условия за офшорните проекти.
Ползи от балансирането на възобновяемата енергия чрез офшорни вятърни електроцентрали
След последните геополитически и търговски развития, световният пазар на офшорна вятърна енергия е изправен пред проблеми, свързани с повишените разходи и несигурността. Ръководителят на Hellenic Hydrocarbons and Energy Resources Management Company (HEREMA), Аристофанис Стефатос, обаче смята, че потенциалните ползи в Гърция надвишават подобни опасения. „Трябва да включим в нашите изчисления ползата от балансирането на възобновяемата енергия в нашия енергиен микс чрез офшорна вятърна енергия“, каза той наскоро.
Предвид големия им коефициент на капацитет, се очаква офшорните вятърни паркове да работят по-скоро като електроцентрали с базов капацитет, отколкото като традиционните интермитентни възобновяеми енергийни източници. Голяма част от тях биха могли да отидат за износ.