Военната машина на Путин спасява руската индустрия
Промишленото производство на страната изглежда непокътнато въпреки западните санкции
Нарастващото военно производство помага на руската индустрия да се развива силно, компенсирайки голяма част от щетите, нанесени от международните санкции и други последствия от нахлуването в Украйна.
Промишленото производство приключи 2022 г. със спад от само 0.7%, показват консенсусните прогнози, събрани от Bloomberg. Според Bloomberg Economics на практика изобщо не е имало спад, тъй като подхранваната от войната сила в производството е помогнала да се компенсират спадовете в другите сектори.
Индустриалното производство през 2022 г. се оказа по-добро от прогнозите през първото полугодие и по-силно от предишните кризи“, каза София Донец, икономист в Renaissance Capital.
По думите й държавните разходи са допринесли много както в тежката, така и в леката промишленост.
Промишлеността е една от най-устойчивите части на икономиката от началото на войната на фона на спада в продажбите на дребно и товарооборота и общото свиване от около 2%. Рекордните цени за енергийния износ на Русия – които не бяха засегнати от ограниченията на САЩ и Европа до края на годината – и големият скок в държавните разходи, помогнаха за ограничаване на икономическите щети.
Войната в Украйна ще тласне промишленото производство през тази година още повече – с 2% нагоре спрямо 2022 г. – но с цената на падащ жизнен стандарт и стагниращо потребление“, каза Александър Исаков от Bloomberg Economics.
Миналия месец президентът Владимир Путин изтъкна икономическия принос на военната индустрия. „През последната година нашата индустрия наистина се разви и продължава да се разширява. Фабриките работят на няколко смени, някои практически денонощно“, каза той.
Русия не разкрива подробности за свързаното с войната производство, но някои сегменти от официалните данни включват военни продукти, които бележат силно производство след инвазията на Путин в Украйна.
Военните усилия на Русия стимулират някои сектори, които показват печалби. Готовите метални изделия, които включват оръжия, бомби и боеприпаси, са нараснали с 5% през първите 11 месеца на миналата година. Производството на компютри, електронни и оптични продукти, което според икономистите вероятно включва и части за самолетни, ракетни двигатели, оптични прицели и други системи, показа ръст от 4%.
За сметка на това производството на превозни средства и оборудване, което включва военни кораби и самолети, наред с други продукти, отбелязаха лек спад въпреки скока в края на годината.
Русия успя да стабилизира промишленото производство, като прие големи отстъпки вместо да намали добива на петрол, увеличи производството на отбранителна техника до по-голям капацитет и инвестира сериозно във вътрешната тръбопроводна мрежа“, заяви руският икономист Александър Исаков.
Тези резултати са в рязък контраст със спадовете, наблюдавани в основните граждански сектори. Производството на автомобилите падна с почти 50%, текстилната и дървообработващата промишленост – с 10% или повече, а химическото производство – с 4%. Някои се възползваха от въздействието на санкциите и други ограничения върху вноса, стимулирайки местното производство в области като фармацевтика и печатарство.
Икономисти от изследователския отдел на централната банка във вторник изтъкнаха производството като вероятна надеждна точка през 2023 г., но предупредиха, че влошаващият се недостиг на работна ръка може да започне да ограничава перспективите за растеж през втората половина на тази година. В доклада на банката обаче не се споменава войната – в която 300 хил. са мобилизирани да се бият и два пъти повече напускат страната – като причина за липсата на работници, въпреки че служителите в индустрията го правят. В доклада не се посочва, че ефектите от увеличените държавни разходи на фона на войната вероятно ще бъдат по-малки, отколкото биха били иначе.