Войната в Украйна ще промени из основи икономиката на Европа
В момента няма връщане към каквато и да е нормалност, твърди икономистът от ING Карстен Бжески

© ECONOMIC.BG / БТА
Войната в Украйна и последвалите икономически санкции срещу Русия ще причинят много по-големи промени в европейската икономика и пазари, отколкото предишни кризи като пандемията от коронавирус, твърдят икономисти.
В светлината на непредизвиканото руско нахлуване европейските лидери бяха принудени бързо да ускорят плановете си за намаляване на своята огромна зависимост от руската енергия. Европейският парламент призова в четвъртък за незабавно и пълно ембарго на руския петрол, въглища, ядрено гориво и газ.
За това агресивно изолиране обаче европейската икономика ще трябва да плати изключително висока цена. По този начин и без това високата инфлация ще достигне до рекордни нива, а възстановяването на производството в еврозоната – започнало миналата година, когато икономиките се опитаха да излязат от пандемията COVID-19 – ще бъде подкопано.
По думите на икономиста на Global Macro Research в ING Карстен Бжески Европа е изложена на голям риск от загуба на международна конкурентоспособност в резултат на войната. „Войната в Украйна води до много по-голяма промяна в играта, отколкото пандемията някога е била. Не говоря само по отношение на политиките за сигурност и отбрана, а за цялата европейска икономика“, заяви той, цитиран от CNBC.
Еврозоната сега изпитва негативната страна на своя основен икономически модел – този на експортно ориентирана икономика с голям индустриален гръбнак и по-голяма зависимост от вноса на енергия”, допълни Бжески.
След като се възползва от глобализацията и разделението на труда през последните десетилетия, сега ЕС трябва да ускори своя зелен преход и стремеж към енергийна автономия, като в същото време увеличава разходите за отбрана, цифровизация и образование. Бжески характеризира това като предизвикателство, което
може да се случи и всъщност трябва да успее“.
„Когато това стане, Европа трябва да бъде добре икономически позиционирана. Но натискът върху финансите и доходите на домакинствата ще остане огромен проблем, докато се стигне дотам. Междувременно корпоративните печалби ще останат високи“, допълни Карстен Бжески.
Той обясни, че Старият континент е изправен пред хуманитарна криза и значителен икономически преход. Войната се води в „житницата“ на Европа – ключов район за производство на зърно и царевица. По думите на Бжески цените на храните ще се покачат до безпрецедентни нива, а по-високата инфлация в развитите икономики може да се окаже въпрос на живот и смърт.
Бжески заключи, че финансовите пазари са били „подведени“, тъй като европейските акции се опитват да се повишат. Според него в момента
няма връщане към каквато и да е нормалност".
Загриженост за устойчивостта на дълга
Тази огромна промяна за европейската и всъщност за глобалната икономика ще окаже допълнителен натиск върху централните банки и правителствата, притиснати между чука и наковалнята покрай жонглирането с инфлацията и фискална устойчивост, признават икономистите.
В четвъртък BNP Paribas прогнозира, че по-бързият стремеж към декарбонизация, по-високите държавни разходи и дълг, по-интензивното противодействие на глобализацията и по-високият инфлационен натиск ще бъдат постоянни теми на разговор оттук нататък.
Този фон представя централните банки в по-предизвикателна среда, в която да провеждат политика и да поддържат инфлацията на целево равнище. Това не само намалява способността им да се ангажират с определен политически път, но и прави грешките в политиката по-вероятни“, каза старши европейски икономист от BNP Paribas Спирос Андреопулос.
Той също така отбеляза, че повишаването на лихвените проценти за овладяване на инфлацията в крайна сметка ще затрудни живота на фискалните власти.
„Въпреки че това не е пряко притеснение, защото правителствата като цяло са удължили средния падеж на дълга си в годините с ниски лихвени проценти, а по-високата лихвена среда може да промени и фискалното изчисление. В крайна сметка опасенията за устойчивостта на дълга могат да се появят отново“, допълни Андреопулос.
Ниската инфлация през най-новата история на еврозоната означаваше, че Европейската централна банка (ЕЦБ) никога не е била принудена да избира между фискална устойчивост и преследване на инфлационните си цели. Това е така, защото ниската инфлация налага адаптивната парична политика, която подпомага фискалната устойчивост.
„Политически ЕЦБ успя – убедително, според нас – да отклони обвиненията, че помага на правителствата, като посочи ниските резултати от инфлацията“, твърди икономистът от BNP Paribas.
Този път ЕЦБ трябва да затегне политиката си, за да овладее инфлацията на фона на още по-високия държавен дълг, наследен от пандемията и продължаващия натиск върху публичния портфейл”, заключи той.