Въпреки кризата работната заплата във Великобритания расте
Безработицата в страната се е понижила през първото тримесечие

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Безработицата във Великобритания се понижи изненадващо през първите три месеца на 2021 г., въпреки че по това време страната се намираше в строг противоепидемичен локдаун, показват данни на официалната британска статистика ONS, цитирани от Reuters.
Нивото на безработица за периода януари–март се е понижило до 4.8 от 5.1% през последното тримесечие на миналата година, но е с 0.8 процентни пункта над нивото на безработица през първото тримесечие, когато коронавирусната пандемия все още не беше засегнала тежко британската икономика. Очакванията на анализаторите бяха за коефициент на безработица от 4.9%.
В същото време нивото на заетостта през първите три месеца се е повишило до 75.2 от 75% в края на 2020 г., но остава с 1.4 процентни пункта под трудовата заетост точно преди година. Броят на новонаетите британци нараства през първото тримесечие с 84 хиляди - първо повишение след началото на пандемията, докато безработните са намалели със 121 хиляди.
Данните са поредно доказателство, че британският пазар на труда не претърпя чак толкова сериозен удар, каквито бяха опасенията, в резултат на коронавирусната пандемия, което се дължи до голяма степен на правителствената програма за субсидиране на огромен брой работни места, засегнати от пандемията.
Отделни данни на ONS за април показват по-нататъшно подобрение на пазара на труда, като броят на служителите по ведомост във фирмите във Великобритания се е увеличил с 97 хиляди спрямо март, тъй като компаниите започнаха да се адаптират към постепенното премахване на ограниченията.
„Това доведе до свиване на спада на броя трудовозаетите в сравнение с февруари 2020 г. до 772 хиляди. Броят на незаетите работни места пък достигна 657 000 през трите месеца до края на април, нараствайки с 48 000, или с 8% спрямо предишното тримесечие“, се посочва в доклада на службата.
Данните потвърждават предположенията за засилване на наемането на работна ръка, тъй като британската икономика започна да излиза от третия национален локдаун на фона на бързия напредък с програмата за ваксинация срещу COVID-19 в страната.
Междувременно обаче постъпват сигнали за липса на работници, тъй като чуждестранните такива тази година ще липсват, и заради Брекзит, и заради пандемията.
Същевременно средната обща седмична работна заплата (включвайки бонусите) е нараснала през трите месеца до края на март с 4% на годишна база. Изключвайки бонусите, тя се е повишила с 4.6% спрямо предходното тримесечие.