Въпреки руските заплахи Финландия иска да влезе в НАТО
Президентът и премиерът на страната одобриха подаването на молба за присъединяване към отбранителния съюз

© ECONOMIC.BG / БТА
Президентът на Финландия Саули Ниинисто (вляво) и премиерът Санна Марин
Финландия ще кандидатства за членство в НАТО, каза в неделя президентът на страната. Това е исторически ход за скандинавската страна, която води десетилетна политика на военен неутралитет. Днешната категорична заявка идва на фона на заплахите, които руският президент Владимир Путин отправи вчера към Осло – че подобен ход няма да остане без последствия.
На пресконференция заедно с премиера Санна Марин президентът Саули Ниинисто каза:
Днес ние, президентът и правителствената комисия по външна политика, заедно решихме, че Финландия... ще кандидатства за членство в НАТО“.
Той добави, че членството във военния алианс ще „максимизира“ сигурността на Финландия след безпрецедентната инвазия на Русия в Украйна през февруари.
Марин описа този ход като „важно решение“, основано на „силен мандат“.
Надяваме се, че парламентът ще потвърди решението за кандидатстване за членство в НАТО през следващите дни“, добави тя.
Очаква се официалното заявление да бъде подадено следващата седмица.
Финландия споделя граница с Русия, която е с дължина над 1300 км. Ако се присъедини към военния алианс, сухопътната граница, която Русия споделя с териториите на НАТО, ще се удвои.
Решението представлява риск Русия да предприеме агресивни действия срещу скандинавската държава, след като президентът Владимир Путин многократно е изразявал противопоставянето си на разширяването на НАТО.
Финландският президент Ниинисто каза, че е разговарял с Путин в събота и го е информирал за решението на страната му.
Миналата седмица руското външно министерство заяви, че присъединяването на Финландия към НАТО ще бъде „радикална промяна“ във външната политика на страната.
Русия ще бъде принудена да предприеме ответни мерки, както от военно-технически, така и от друг характер, за да спре възникващите заплахи за националната ѝ сигурност“, се казва в изявление.
Марин каза, че Финландия е в тесен контакт с НАТО и неговите членове по отношение на решението. Миналата седмица Марин и Ниинисто казаха, че страната трябва да кандидатства за присъединяване към НАТО „без забавяне“.
Един потенциален препъни камъни на хоризонта е Турция, която вече заяви, че е против присъединяването на Швеция и Финландия. А за добавянето на нови членове трябва да има пълен консенсус в 30-членни отбранителен съюз.
Очаква се Швеция да последва Финландия и също да кандидатства за присъединяване към НАТО.