Възможно ли е земеделие на Луната?
Европейската космическа агенция разработва проект, който има потенциал да поддържа растителен живот на земния спътник
Рано или късно заселниците на Луната ще трябва да станат фермери. Нов проект на ESA Discovery, ръководен от норвежката Solsys Mining, разглежда възможността за обработка на лунна почва за създаване на тор, с която да се отглеждат растения, съобщава Европейската космическа агенция.
Добрата новина е, че анализът на лунните проби, върнати на Земята в миналото от луноходи и роботи, показва, че има достатъчно основни минерали за растежа на растенията. Лошата новина е, че лунната почва (или „реголитът“) се уплътнява в присъствието на вода, което създава проблеми за покълването на растенията и развитието на корените.
Хидропонното земеделие предлага практична алтернатива; този тип селско стопанство включва директно захранване на корените на растенията с богата на хранителни вещества вода, без да е необходима почва. Но лунният реголит все още има потенциал като „ресурс на място“.
Проектът „Използване на лунно земеделие на място чрез производство на тор от обогатен реголит“, ръководен от Solsys Mining с Норвежкия геотехнически институт (NGI) и Центъра за интердисциплинарни изследвания в космоса (CIRiS), включва изучаване на комбинация от механични, химични и биологични процеси за извличане на минерални хранителни вещества от реголита. Ценните елементи може да се нуждаят от концентриране преди употреба, докато нежеланите ще бъдат отстранени.
Илюстрацията показва зона за механично сортиране на реголит, свързана към централния модул за по-високотехнологична обработка, като химическо излугване. Накрая извлечените хранителни вещества се разтворят във вода, за да бъдат изпомпвани в хидропонната градина.
Тази работа е от съществено значение за бъдещото дългосрочно изследване на Луната“, коментира инженерът по материали и процеси на ESA Малгожата Холинска. „Постигането на устойчиво присъствие на Луната ще включва използване на местни ресурси и получаване на достъп до хранителни вещества, присъстващи в лунния реголит, с потенциал да помогнат за култивирането на растения“.
Екипът на Solsys Mining е оптимистично настроенн, тъй като вече е култивирал боб, използвайки симулиран лунен високопланински реголит като източник на хранителни вещества.
Проектът се появи като идея, представена чрез Платформата за иновации в отворено пространство на ESA, търсеща обещаващи нови идеи за космически изследвания. Сега се финансира от елемента Discovery на основните дейности на ESA.