Законодателни промени срещу експлоатацията на труд предлагат омбудсманът и КНСБ
Вносителите ги определят като пакет от мерки срещу „модерното робство“

Омбудсманът Мая Манолова и КНСБ предлагат законови мерки срещу продажбата на фирми на клошари, както и на предприятия и дружествени дялове без работодателите да са изплатили всичко дължимо на своите работници.
Депозираните в Народното събрание промени са в седем закона и са продиктувани от конкретни проблеми, възникнали в практиката, заявиха вносителите. „Предлагаме да се даде възможност на работниците да започват производство по несъстоятелност, когато работодателите им са в неплатежоспособност“, заяви Манолова. Според нея трябва да се забрани на фирми, които не са си платили заплатите и осигуровките да участват в обществени поръчки. По думите й трябва да се направят промени в Закона за гарантиране на вземанията на работници и служители от фалирали предприятия. „Предлагаме да бъдат разширени контролните правомощия на Инспекцията по труда“, каза още омбудсманът.
Вносителите на мерките ги определят като пакет от законодателни промени срещу „модерното робство“. Ежедневно сме залети от жалби срещу работодатели, които не плащат заплати, осигуровки, извънреден труд и не изпълняват своите социални ангажименти. „Налага се ежедневно да гасим пожари, изброили сме над 20 случая, част от които сме посетили и лично“, обясни Мая Манолова и даде примери със случаи в Бобов дол, Варна, София, Дупница и други. „Това са случаи на експлоатация, на „модерно робство“, работникът работи безплатно, не му се плаща, а семействата им гладуват“, заяви тя. „Работниците са от шивачки до миньори, които страдат от техните работодатели“, коментира омбудсманът.
Омбудсманът подготвя и конституционна жалба срещу чл. 245 от Кодекса на труда, който задължава работодателите при финансови затруднения да разплащат на своите работници до 60% от дължимите възнаграждения. От парламентарната група на БСП предлагат образуване на анкетна комисия за установяване на случаите на неизплащане на заплати и осигуровки на работници, което Манолова определи като „странно“. По думите й всички българските граждани знаят, че има "нагли и некоректни работодатели, които не плащат на своите работници, но може би депутатите са научили за проблема едва вчера".