Защо ЕЦБ все още трябва да се тревожи за заплатите
Ръстът на възнагражденията в еврозоната се очаква да се забави от около 5.3% за цялата 2023 г. до 4.4% тази година

© ECONOMIC.BG / Council of EU
Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард даде надежда на инвеститорите, че могат да очакват намаления на лихвите. Тя каза, че растежът на заплатите показва признаци на охлаждане, но икономистите предупреждават, че са нужни по-категорични данни преди да се предприемат действия.
Големият страх на всички централни банки от началото на инфлационния скок е свързан с исканията на служителите за по-високо заплащане, за да могат да поддържат стандарта си на живот. Проблемът е, че това има шанс да подхрани постоянното покачване на цените.
Според данните на ЕЦБ до третото тримесечие на 2023 г. годишният растеж на заплатите е достигнал 4.7% – най-бързият темп в историята на валутния съюз. За сравнение, в САЩ покачването е с 4.1%, а във Великобритания – 6.5%.
Лагард каза, че през следващите няколко месеца ЕЦБ очаква да получи важна информация за движението на заплатите.
Коментарите ѝ подсказват, че централната банка е предпазлив оптимист за благоприятен сценарий, при който възнагражденията растат по-бавно, с темпове, които позволяват на работниците да подобрят жизнения си стандарт, докато компаниите понасят удар върху печалбите, вместо да прехвърлят разходите на потребителите.
Вътрешният инструмент за проследяване на заплатите на централната банка предполага, че ръстът на заплащането се е стабилизирал през последните седмици, тъй като свободните работни места са намалели“, каза Лагард.
Ръстът на заплатите се очаква да се забави от около 5.3% за цялата 2023 г. до 4.4% тази година, според проучване на ЕЦБ сред 70 нефинансови компании, публикувано в петък, което установи, че „все по-голям брой“ планират да съкратят работни места. Банката каза, че ръстът на заплатите от 3% е в съответствие с нейната цел за инфлация от 2%.
Не се притеснявам от това, което виждам за заплатите“, каза член на управителния съвет на ЕЦБ пред Financial Times. „Но не е нужно да бързаме, трябва да бъдем предпазливи и да направим преценка въз основа на данните, които ще излязат“.
Политиците изразиха различни мнения относно това колко важни ще бъдат данните за тримесечния ръст на заплатите, когато решават кога да намалят лихвените проценти.
Данните за ръста на заплатите в еврозоната през първото тримесечие ще бъдат публикувани малко след срещата на ЕЦБ през април, което предполага, че гласуването ѝ през юни може да е най-ранният момент, в който лихвите да бъдат намалени. Филип Лейн, главен икономист на ЕЦБ, сякаш сигнализира това, като наскоро каза: „До срещата ни през юни ще имаме тези важни данни.“
Лагард обаче омаловажи необходимостта да се изчакат данните за заплатите за първото тримесечие. „Разглеждаме цял набор от данни, не сме фокусирани само върху заплатите“, каза тя. „Така че не бих направила заключение от датата на публикуване.“
Тя допълни, че се следят още печалбите на компаниите, инфлацията в сектора на услугите и постоянно променящите се цени на енергията.
Икономисти обаче казаха, че като се има предвид колко голям акцент е поставила ЕЦБ върху важността на заплатите, нейните лица, определящи лихвите, вероятно ще искат да видят тримесечните данни, преди да бъдат достатъчно уверени, за да разхлабят политиката.
Те очевидно се затоплят към намаляване на лихвените проценти“, каза Дирк Шумахер, бивш икономист на ЕЦБ, сега във френската банка Natixis.
Все още има признаци, че синдикатите настояват за големи увеличения на заплатите, включително искане в Германия за увеличение на заплатите с 500 евро на месец за почти 1 милион строителни работници в страната. Това е еквивалентно на грабващо окото увеличение от 21% на заплатите за най-ниско платеното мнозинство в сектора.
Съществува също така продължаващо безпокойство, че компаниите трупат работна ръка. Безработицата достигна рекордно ниско ниво от 6.4% в целия блок през ноември въпреки слабия икономически фон. Но средните работни часове са намалели, вероятно защото компаниите не са склонни да съкращават персонал, който трудно ще бъде нает, когато търсенето се увеличи.
Има също широко разпространени индикации, че еврозоната все още има значителен недостиг на работна ръка и растящ натиск върху заплатите. Почти рекордните 31% от компаниите за услуги се оплакват от недостиг на работници в скорошно проучване в ЕС. Компаниите също прехвърлят нарастващите разходи за труд чрез най-рязкото си увеличение на цените от много месеци, според проучване на S&P Global.