Защо овладяването на цените на електроенергията е толкова трудно
Отделянето на газа от пазара на електроенергия ще премахне стимула за инвестиране във възобновяема енергия, според анализаторите

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Нищо не привлича повече вниманието на политиците от недоволните гласоподаватели. Наблюдавайки картината в Европа, те определено имат за какво да бъдат недоволни, тъй като сметките за природен газ и електрическо се покачиха до разтърсващи нива през последните месеци.
Това доведе до борба за намиране на начини за намаляване на тези разходи, но се оказа по-трудна задача, отколкото изглежда. Поради тази причина най-вероятният резултат от срещата на лидерите на ЕС през следващите часове ще приключи с неуспех за откриването на решение, според анализ на Politico.
Няма един лесен отговор за справяне с високите цени на електроенергията предвид разнообразието от ситуации в държавите членки. Някои опции са подходящи само за специфични национални контексти. Всички те носят разходи и имат недостатъци“, заяви Европейската комисия в сряда.
Първоначалният проблем беше нарастването на търсенето на газ в Азия миналата година, съчетано с по-ниски от нормалните доставки на руски газ, които оставиха европейските газови хранилища на необичайно ниски нива. Сега войната в Украйна влошава нещата още повече, тъй като расте натискът върху Блока да намали вноса си на руски петрол, въглища и природен газ, въпреки че някои национални лидери отхвърлят идеята заради икономическите разходи, които би довело това решение.
Ще сложим край на тази зависимост възможно най-бързо, но да правим това от днес за утре би означавало да потопим страната ни и цяла Европа в рецесия“, предупреди германският канцлер Олаф Шолц.
Проблемът за Блока е, че неговият либерализиран пазар на електроенергия е тясно обвързан с цената на природния газ. Цените на електроенергията се определят от крайния вход, необходим за балансиране на търсенето – наречено плащане при изчистване – което в повечето случаи се определя от природния газ. Това доведе до ситуация, при която държави с големи количества по-евтина възобновяема или ядрена енергия са свидетели на резки скокове в цените на електроенергията заради производството от газ.
Водената от Испания коалиция, която включва Португалия, Белгия и Италия, иска дълбоки реформи на ценовия модел на ЕС.
Други, като Нидерландия и Германия, категорично се противопоставят на подобен подход и искат да се съсредоточат върху смекчаване на ефекта от високите цени върху потребителите и бизнеса, като същевременно позволяват на пазара да работи.
Трета група, до голяма степен в Централна Европа, иска да използва скока на цените, за да обнови или премахне системата за търговия с емисии на Блока и да преосмисли своето законодателство за климата.
Европейската комисия поддържа средната позиция, като твърди, че настоящият пазарен модел има смисъл, но насърчава държавите да увеличат количеството на електроенергия от възобновяеми източници, да намалят потреблението на енергия и да повишат ефективността.
В проект със заключения от срещата на върха на Европейския съвет тази седмица, видяна от Politico, лидерите на ЕС призовават за неща като общ подход за закупуване на газ, насочен към предотвратяване на конкуренцията на страните помежду си. Но няма голяма активност по отношение на цените на електроенергията.
Не изглежда реалистично да очакваме резултат от енергийната дискусия на този Европейски съвет“, каза един дипломат, подчертавайки, че правителствата ще трябва да видят повече анализи, преди да предприемат повече стъпки.
В търсене на действия
Испания очакваше много по-стабилен отговор. Мадрид спори от миналото лято за „отделяне“ на газа от пазара на електроенергия. Заедно с Португалия, също така обмисляше да ограничи цената на едро на електроенергията до 180 евро за мегаватчас – предложение, което Испания изостави под критиката на промишлеността и потребителските групи.
Сега Мадрид настоява да получи конкретно разрешение в окончателните заключения на срещата на върха, което би позволило на държавите доброволно да прилагат определени краткосрочни решения, като например ценови тавани, според проект с промени в проследяването, видян от Politico.
Проблемът с горната граница е, че ако цените на газа са по-високи от ограничението, Испания може да не може да купува газ.
Ограничаването на цените не е добър вариант“, каза Наталия Коладо Ван-Баумберген, икономист изследовател в испанския мозъчен тръст EsadeEcPol.
„Ако наложите ограничение на цената на пазара на газ, как ще привлечете повече товари със втечнен природен газ в Европа? Когато има пик на търсенето на газ, Азия е в състояние да плати повече за него и очевидно товарите отиват в Азия“, добавя тя.
Идеите на Испания намират подкрепа
Обсъдихме значението на разделянето между газ и електричество. Обсъдихме възможността да имаме контролирана цена на пазара на газ, каза италианският премиер Марио Драги след среща със своите испански, португалски и гръцки колеги миналата седмица.
Имаме подобни идеи. Но трябва да убедим други държави членки – държави, които имат различни нужди и много различни структури и инфраструктури.“
Белгийският премиер Александър Де Кроо също излезе с предложение за временно ограничение на цените на едро на европейските газови пазари до 120 евро за мегаватчас.
Комисията заяви, че ще разгледа варианти за „оптимизиране“ на пазара на електроенергия в ЕС до май. Първо, тя иска да анализира резултатите от предстоящ доклад на Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество на енергийните регулатори.
Брюксел е отворен за страни, които се намесват директно в пазара на електроенергия на едро чрез ценови тавани или компенсиращи генератори на електроенергия, базирани на изкопаеми сили. Но такива стъпки водят до потенциални недостатъци — разходи, нарушаване на конкуренцията, рискове за трансграничната търговия и сигурност на доставките на електроенергия.
Външни експерти и други правителства на ЕС също са предпазливи от толкова високо ниво на намеса.
Честно казано, няма да има подкопаване на пазарните механизми или постоянни субсидии, особено на изкопаемата енергия“, каза Шолц.
Има и притеснения, че отделянето на газа от пазара на електроенергия ще премахне стимула за инвестиране във възобновяема енергия – един от крайъгълните камъни на Европейския зелен договор и също така свързан с плана на ЕС да се откаже от руските изкопаеми горива.
Пазарът на електроенергия е проектиран да бъде „най-добрият партньор“ на генераторите на възобновяема енергия, се казва Наталия Коладо Ван-Баумберген. „Не трябва да променяме пазара, защото това е най-ефективният начин да стигнем до нашата цел за 100% производство от възобновяеми източници.“