Подкаст | Зеленият преход върви много бързо, по-добре да се възползваме
България е в положение, в което европейски пари има, но ние не ги усвояваме
Славчо Нейков, председател на УС на Института за енергиен мениджмънт:
„Миньор е моят татко
миньор ще съм и аз
Ах, само да порасна
пък вижте ме тогаз (...)“
Времето на подобен тип мислене отдавна е приключило, казва председателят на Института за енергиен мениджмънт Славчо Нейков, който дава пример с форум, на който присъства преди пет години в Стара Загора. Там е пълно с деца в последните класове на гимназията, които са попитани искат ли да станат миньори – нито едно от тях не е отговорило „искам“, всички искат да се занимават с нови технологии, с нов тип икономика.
Експертът е категоричен, че Зелената сделка на Европейския съюз не е нито само за енергетика, още по-малко само за въглища, а говорим за изцяло нова визия за икономиката.
Зеленият преход върви много бързо и по-добре да направим всичко, което ни се предоставя като възможност“.
Нейков допълва: „Никой не е казал, че зачеркваме въглищата, въпросът е да четем обективно тенденцията, че те са неконкурентоспособни и си отиват“, а пазарът е по-силен от заклинанията.
Трябва да се стремим максимално да използваме възможностите, които ни се предоставят, отколкото да се „опъваме“, защото зеленият преход върви напред".
Пред прехода в България обаче все още остават много нерешени въпроси и проблеми, той има и сериозен социален ефект и демографски измерения. Страната ни дори няма действаща енергийна стратегия и така действията на централно ниво изразяват несигурност и до голяма степен отблъскват инвеститорите, допълва Нейков.
"Тенденциите и проблематиката на всичко това бяха засеганти на събитията по проекта "Преход на възможностите".
Подобен тип проекти, особено, когато са добре реализирани с една много интензивна програма, се явяват катализатор за поставяне на „пръста в раната“, така и за подсещане на институциите“.
Той обясни, че темата за Прехода на въглищните региони и за зеления преход е доста добре обезпечена от страна на Европейската комисия с прилично финансиране.
Има обаче подчертано разминаване във визията на местната и централната власт.
Това, което аз чух и видях е, че има едно разминаване между реалностите и поведението на държавните институции, особено на централно ниво“, обясни още Славчо Нейков, допълвайки, че визията на местната и централната власт също имат несъответствия.
Ние сме в положение, в което пари има, но ние не ги усвояваме. Има европейски пари, които вече и загубихме именно заради разминаване във визията. Възможности има много, проблемът е те да се хванат навреме, защото ако не се има опасност от изключително сериозни и труднообратими последствия".
Как трябва да изглежда българската енергетика без въглища, как да направим прехода справедлив и защо България няма нужда от "космически" енергийни проекти, чуйте поредния епизод от подкаста "Преход на възможностите", част от едноименния проект, финансиран с евросредства.
„Преход на възможностите“ на 25 септември
В поставяне на проблеми и търсене на решенията им ще премине финалното събитие по проекта „Преход на възможностите“ – международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“, който ще се проведе на 25 септември в София.
Славчо Нейков, председател на УС на Института за енергиен мениджмънт, който влиза в ролята на модератор, се надява от трибуната да се чуе гласът на бизнеса, неправителствените организации и всички заинтересовани лица, които да поставят пред институциите проблема с нормативни промени, които трябва да се случат, за да могат да бъдат реализирани целите на зеления преход.
Той казва, че е важна и прагматиката – какво е станало, и добро, и лошо, но и как е преодоляно, как са преодолени трудностите и по какъв начин засегнатите лица са отправили посланията и очакванията си до институциите и каква е била реакцията им.
В разговорите ще се поставят както добрите, така и лошите практики. Пример са енергийните общности в Гърция, които се оказаха „заровени“ в много проблеми, а ние гледахме какво правят с цел да пренесем опита при нас.
На фона на политическата нестабилност, която следим, страната им нужда в кратък период от време да вземе много важни решения, коментира Нейков.
Той очаква сериозно внимание да се обърне и на социалния въпрос, който по думите му има две измерения – със заетостта и с енергийната бедност, с която малко се злоупотребява, но която в България е особено чувствителна тема.
Проектът има възможност да постави сериозни и принципни въпроси, които се отнасят до национална концепция за развитие на енергетика и в много отношения и на икономиката.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.