Земеделският сектор разчита на нисколихвени заеми от ЕС
Българските фермери и агробизнес все още не могат да използват пълния набор от европейски финансови инструменти

Земеделските производители, агро-бизнесът и земеделските предприемачи да помислят за избор на нисколихвени заеми от няколко милиона евро от фонда за развитие на селските райони на ЕС, призоваха в Дъблин. Това стана на първата конференция „ФИ компас“ за финансовите инструменти в рамките на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.
Комисарят по земеделието на ЕС Фил Хоган изрази надежда, че правителството на Ирландия ще популяризира новите кредитни линии на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и ако този ход се използва пълноценно, това ще бъде от голяма полза за страната. Очаква се дългосрочните заеми да имат лихвени проценти от около 3%.
Това се случва в момент, когато някои директни плащания отпадат за редица земеделски стопани в рамките на реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП) и на фона на съкращенията на Програмата развитие на селските райони (ПРСР).
„След неотдавнашната реформа на ОСП, земеделските производители ще бъдат далеч по-пазарно ориентирани в производствените си решения чрез директните плащания от ЕС, които им осигуряват допълнителна сигурност на приходите в контекста на несигурния пазар, непредсказуемите метеорологични условия и променливите производствени разходи“, обяви Хоган.
Той заяви, че мерките нямат за цел да „подкопаят“ действието на настоящия подход, който се базира на безвъзмездна помощ, но ще предложат допълнителен достъп до дългосрочни, 80 процента гарантирани, по-ниски лихвени заеми за фермери, земеделски фирми и предприятия в селските райони. Хоган каза, че финансовите инструменти могат да бъдат използвани като много важно „средство за усъвършенстване“ на селското стопанство в ЕС.
Министър-председателят на Ирландия Енда Кени заяви, че основен приоритет е да се създаде устойчив модел за достъп до заеми от финансовите институти.
„Новосъздадената Корпорация за стратегическо банкиране на Ирландия ще играе важна роля в осигуряването на инструменти за финансиране на риска на ЕИБ, които са насочени по-специално към малките и средни предприятия“, каза той.
„На конференцията още веднъж беше подчертано, че за разлика от предходния програмен период, вече е задължително извършването на предварителна оценка (ex-ante assessment) относно избора на финансовите инструменти, които могат да се създадат по ПРСР 2014-2020“, каза председателят на Института за агростратегии и иновации Светлана Боянова.
„За съжаление също стана ясно, че ние изоставаме с нейното възлагане, все още не е обявена обществена поръчка и това няма да осигури по-ранен достъп до тези инструменти за българските земеделски производители, агробизнес и предприемачи в селските райони“, добави Боянова.
На конференцята още веднъж беше изразена политическата готовност да бъде подкрепено по-успешното прилагане на финансовите инструменти по структурните и инвестиционни фондове и фонда за развитие на селските райони, в сравнение с предходния програмен период.