Зона, забранена за полети: Защо НАТО отказа на Украйна?
Алиансът три пъти е налагал подобна зона в различни военни конфликти досега, но този случай е по-различен

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Световната общност изрази своята солидарност с украинския народ след инвазията на Русия. Неотдавнашно проучване на Reuters в Съединените щати показа, че 74% от респондентите подкрепят идеята НАТО да наложи забрана за полети над Украйна. Украинското правителство също призова Алианса да създаде такава зона над страната, заявявайки, че е необходимо да се защитят украинските цивилни, които са под руски обстрел.
Но докато войната бушува – принуждавайки само за около седмица и половина над 1.7 млн. души да избягат от страната – НАТО отхвърли подобен ход. Алиансът предупреждава, че това може да предизвика пряк конфликт с Русия, която е ядрено въоръжена сила, отбелязва Al Jazeera в свой анализ по темата, който отговаря на въпроса какво всъщност представлява таква зона и какво би означавало налагането на такава над Украйна?
Какво е зона, забранена за полети?
Това е „определено географско пространство, където дадени видове полети“ са забранени, обяснява Питър Харис, доцент по политически науки в Щатския университет в Колорадо.
В този случай става въпрос за цялата територията на Украйна, над която да бъде забранено на руски бойни самолети да прелитат", посочва Харис.
За да бъде въведена обаче, зоната ще трябва да бъде охранявана и пазена от НАТО. Това означава, че руските бойни самолети могат да попаднат под обстрел от самолети на НАТО, което пък ще се разглежда като директно включване на Алианса в конфликта.
Кой иска зона, забранена за полети?
Украинското правителство е най-явният застъпник за въвеждането на подобна зона над страната. Президентът Володимир Зеленски многократно е молил НАТО да забрани на руски военни самолети да летят във въздушното пространство на Украйна, което според него ще спаси цивилните от атаки.
Повтаряме всеки ден – затворете небето над Украйна за всички руски ракети, за руски бойни самолети, за всички техни терористи“, настоя Зеленски в неделя.
НАТО има договор за колективна отбрана на всички свои членове, но Украйна не е част от Алианса.
Каква роля биха изиграли ядрените оръжия?
Няколко официални лица и експерти подчертават, че Русия е ядрена сила. Подобно затваряне на небето над Украйна би могло да има опасни последствия. Харис коментира, че военната помощ, която НАТО оказва на Украйна, макар и ограничаваща се само със снабдяване с оръжия, вече представлява риск. Прякото участие във военни действия ще придвижи Вашингтон и неговите съюзници още по-близо до директен конфликт с Москва.
Ако има пряк конфликт между Русия и член на НАТО, тогава в крайна сметка ядрените оръжия ще са на масата. Независимо дали на хората им харесва или не, това винаги е възможност. И лидерите не могат достоверно да обещаят, че няма да ги използват, защото развоят на събитията понякога може да е неочакван и за двете страни в конфликта“, посочва Харис.
Къде в миналото са били въвеждани такива зони?
САЩ и НАТО обединиха усилията за създаване на зони, забранени за полети в три различни военни конфликта през последните 30 години. Това са:
Ирак, 1992 г.: След първата война в Персийския залив, Алиансът наложи зона, забранена за полети над Южен и Северен Ирак, за да защити бунтовническите региони на страната от въздушна атака от правителството на тогавашния президент Саддам Хюсеин. Този механизъм остана в сила до инвазията на САЩ в Ирак през 2003 г.
Босна, 1993 г.: Въздушните сили на НАТО съвместно наложиха зона, забранена за полети над новосъздадената Република Босна и Херцеговина между 1993 и 1995 г., за да защитят страната от въздушни атаки главно от босненско-сръбски сили. Съветът за сигурност на ООН прие резолюция през 1993 г., упълномощаваща държавите членки да предприемат „всички необходими мерки“ за защита на въздушното пространство на Босна.
Либия, 2011 г.: След народното въстание срещу дългогодишния лидер Муамар Кадафи, което избухна в Либия, Съветът за сигурност на ООН прие резолюция, призоваваща полетите над страната да бъдат забранени. Така НАТО създаде зона, забранена за полети на фона на опасенията от масови зверства на правителството. Намесата на Алианса скоро се превърна в активно усилие за подпомагане на либийските бунтовници да отстранят Кадафи, който бе заловен и убит от въоръжена опозиция месеци по-късно.
Но Харис подчертава, че случаят с Украйна е съвсем различен, защото Русия е ядрено въоръжена държава със силни военновъздушни сили и противовъздушна отбрана.
Това е много различно.“
Има ли други видове зони, забранени за полети?
Някои служители призоваха САЩ да въведат „ограничена“ зона, забранена за полети, за да защитят цивилните в определени райони на Украйна. Наричана „хуманитарна зона, забранена за полети“, поддръжниците на тази мярка казват, че тя ще създаде безопасно убежище за украинците, бягащи от войната, но и ще подпомогне хуманитарните усилия в цялата страна, без да наруши военния баланс на конфликта.
Но все пак, за да бъде приложена, дори и тази зона ще трябва да бъде обезпечена военно. Тя носи същите рискове от евентуална ескалация на конфликта.
„Не мисля, че има истинско разграничение между двете зони“, казва Харис, добавяйки, че „хуманитарните коридори“, договорени между Украйна и Русия, които позволяват на цивилните да бягат от сраженията, са различен въпрос, който не изисква намеса на НАТО.
Какво казват администрацията на Байдън и НАТО?
Въпреки нарастващите призиви за налагане на зона, забранена за полети над Украйна, държавният глава на САЩ Джо Байдън и неговите главни помощници отхвърлиха идеята.
Президентът носи отговорност да не ни вкара в пряк конфликт. Директна война с Русия – ядрена сила – рискува война да се разгърне отвъд границите на Украйна и Европа“, посочи в интервю пред NBC News държавният секретар Антъни Блинкен.
НАТО повтори опасенията на американската администрация, че налагането на такава зона би поставило военния алианс в пряка конфронтация с Русия, като изрично отхвърли призивите на Украйна.
Ние не сме част от този конфликт. Ние имаме отговорност като съюзници в НАТО да предотвратим ескалацията на тази война отвъд Украйна, защото това би било още по-опасно, по-опустошително и би причинило още повече човешки страдания“, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг след среща на трансатлантическия блок миналата седмица.
Какво каза Русия?
Руският президент Владимир Путин предупреди Запада да не обмисля тази идея, заявявайки, че това би представлявало участие във войната.
Всяко движение в тази посока ще се разглежда от нас като участие във въоръжен конфликт“, предупреди Путин в събота.