България дели 45-о място с Руанда по икономическа свобода
Според годишният доклад на канадския институт Fraser най-големият проблем на България е съдебната система и гарантирането на имуществото
Икономическа свобода
България дели 45-ото място по икономическа свобода с африканската държава Руанда. Това показва изготвеният от канадския институт Fraser доклад „Икономическа свобода по света: годишен доклад 2012". Данните са за 2010 г., тъй като официалните данни за всички 144 държави, които обхваща проучването, са само за този период.
Спрямо 2009 г. страната ни бележи рязък спад, след като тогава заемаше 28-о място в класацията. Тогава страната ни отбеляза напредък и постигна рекордно класиране откакто индексът се изготвя.
За определянето на крайното класиране се гледат пет основни показателя - „размер на правителството", „достъп до сигурни и стабилни пари", "съдебна система и гарантиране на частната собственост", "регулации" и "Свободна търговия".
Най-лош резултат има при "съдебна система и гарантиране на частната собственост". По този показател се нареждаме на 80-то място. по-лошо представяне е имало единствено през 2005 г., когато е заемал 81-во място.
Страната ни бележи най-добър резултат в категорията „достъп до сигурни и стабилни пари", което се обуславя от валутния борд и ниската инфлация. През 2009 и 2010 г., когато кризата удари България най-тежко, средногодишната инфлация беше под 3%, докато в предходните години на бърз растеж достигаше далеч по-високи стойности и дори надхвърли 10% през 2008 г.
За 10 години цялостният напредък на страната ни е доста значителен. През 2000 г. по икономическа свобода сме се нареждали на 108-о място, което е и най-лошият резултат постиган откакто се провежда изследването. Тогава обаче представянето на отделните показатели е било коренно различно. По „достъп до сигурни и стабилни пари" сме били най-зле - 118 място, а при "съдебна система и гарантиране на частната собственост" сме били на 72 място.
В глобален мащаб икономическата свобода леко се подобрява, като средната световна оценка по скалата от 1 до 10 достига 6.83 през 2010 г. Кризата провокира по-голяма държавна намеса в развитите държави, което срина икономическата свобода по света до исторически ниски нива през 2009 г. Завръщането към икономическата свобода през последната година е все още крехко и водено от развиващите се страни.
„Много от страните по света обърнаха гръб на икономическата свобода в отговор на кризата от 2008/2009 г., което забави възстановяването и остави структурните проблеми нерешени. Правителствата в Европа и САЩ отстъпиха от традиционно високите нива на икономическа свобода и днес всички виждаме последиците от това - дълговите кризи в Европа и отвъд океана се задълбочават и държавната намеса, било тя фискална или монетарна, по никакъв начин не помогна за възстановяването на развитите страни. Развиващият се свят обаче дава поводи за оптимизъм, като там икономическата свобода бележи напредък. Впечатляващо е, че всички континенти са представени в топ 10, което вече рисува един много по-различен свят", коментира икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Петър Ганев.
На първите десет места по икономическа свобода в света са Хонконг, Сингапур, Нова Зеландия, Швейцария, Австралия, Канада, Бахрейн, Мавриций, Финландия и Чили.
С изключение на Швейцария (4) и Ирландия (12) държавите в Европа заемат под 25-о място в класацията. САЩ са на 18 място, а Япония - 20-о място.