Пазарите отчайват Марио Монти
Въпреки реформите извършени от италианския премиер, доходността по държавните ценни книжа остава висока
Независимо от всички усилия на италианския министър-председател Марио Монти, а те не са никак малко, пазарите продължават да наказват страната му с високи лихви, пише Bloomberg. След встъпването си на власт през ноември, премиерът на третата най-голяма икономика в Европа предприе множество реформи, но пазарите така и не награждават усилията му с по-ниски лихви по дълга.
За деветте месеца откакто е начело на държавата, Монти извърши реформа в пенсионната система, преправи трудовото законодателство и наложи строги мерки за бюджетни съкращения. Правителството е на път още през тази година да достигне немислимите за много европейски държави 2% бюджетен дефицит. Това от своя страна ще помогне на държавата с второто най-голямо съотношение между дълг и БВП в Европа, след Гърция, да намали своите задължения. В момента публичният дълг на страна се оценява на 1.98 трлн. долара, докато испанският е 886 млрд. долара.
Въпреки всичко това, което вече е свършено, доходността по 10-годишните държавни ценни книжа на Италия са близо 6%, а разликата с германските е внушителните 441 базисни пункта. Откакто Монти е на кормилото на държавата спредът се е увеличил със 74 базисни пункта.
Отказът на пазарите да смъкнат лихвите се дължи в голяма степен на продължаващото влошаване на италианската икономика. През второто тримесечие на 2012 г. икономиката потъна с 2.5%, като това беше четвъртото поредно тримесечие, през което икономиката бележи спад.
Освен това на Монти му е изключително трудно да намери подкрепа сред депутатите и политическите лидери в страната, за извършване на останалите реформи. След осем месеца са редовните парламентарни избори и никой не иска да предприема непопулярни мерки. Освен в страната Монти среща трудности и отвън. Германия продължава да е против единните еврооблигации и даването на банков лиценз на постоянния Европейски стабилизационен фонд. Приемането им би успокоило инвеститорите, но ще натовари допълнително Германия.
"Монти дойде с цялостен и надежден план в за реформи в данъчната сфера", коментира Фабио Фоис, икономист в Barclays Capital. "Нека сме реалисти обаче. Когато предприемаш фискални ограничения, няма как да не страдаш. Няма начин да бъде избегнато", добавя той.
И Монти ги жертва. Пожертва икономическия ръст и работни места, за да въведе финансите на страната в ред. Съзнателно пожертва дори подкрепата на избирателите си, но въпреки това пазарите продължават да го отчайват със своите действия.