Адвокатът, който обича числото 24
В професионалната си практика Явор Харизанов е избрал да обслужва бизнеса, но не като го защитава в съда, а предпазвайки го от такова развитие

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Адвокатът има само една форма на капитал – своята репутация. Явор Харизанов държи на своето добро име и като адвокат се насочил към търговското право по няколко причини.
Заседанията по делата в София се бавят много и това не отговаря на неговата вътрешна динамика. Териториалният фактор също е от значение - домът и офисът му са в непосредствена близост до Агенцията по вписванията и това е изиграло определяща роля, когато през 2010 г. започва адвокатската си практика. Развитието на технологиите предизвиква него и още няколко колеги да създадат платформата BezGishe.bg. Основен фокус в тяхната работа е учредяването на търговски дружества и последващото им корпоративно обслужване, като работят с български и международни клиенти. Имат специализация в инвестициите в недвижими имоти.
„Този бизнес е динамичен, тъй като много от младите юристи се захващат именно с дейности в тази сфера.
Конкуренцията
е голяма, прави се ценови дъмпинг с по-ниско качество на услугата. Ние сме насочени към малкия бизнес. Хората първо идват при нас и по този признак си приличаме с общопрактикуващите лекари. Търсят ни предприемачи, които тепърва навлизат в света на бизнеса. Даваме им А и Б-то на търговската дейност и разясняваме какво е това да имаш фирма, защо е важно да отделиш личното от фирменото имущество. Опитваме се да ги запознаем с основни правила – например колко е важно да имат добър счетоводител, за да не платят скъпо за лош избор“, разказва адв. Харизанов. Той и колегите му насочват клиентите как да формират капитала, казват им защо харесват числото 24 – то е достатъчно малко и отговаря на желанието им да се придържат към предвидените минимуми. То е и гъвкаво, тъй като се дели по равно на 2, 3 и 4. Това осигурява повече спокойствие, че в бъдеще може да поделят дяловете така, както им е удобно. Ако фирмата е със 100 лв. уставен капитал, не би било възможно да са трима и да имат цели равни дялове. Ще се наложи да са в режим на съсобственост за стотния дял. Има доста на пръв поглед маловажни неща и те може никога да не се окажат важни, но добрата адвокатска репутация изисква клиентите да са наясно с редица възможни обстоятелства.
Тънкостите
в тази работа са много. Всичко изглежда просто, но спецификите трябва да се познават, а те се учат и с опита. Понякога, когато дойдат двама съдружници в бъдещ бизнес, започват да излизат неща, които те не са обсъдили. Ако не се разберат преди подписването на дружествения договор, се залагат проблеми занапред: „Трябва да се изяснят много подробности и ние консултираме клиентите дори против нашия интерес, тъй като те понякога се отказват, след като не могат да постигнат консенсус по определени въпроси“. Но това също е част от цената на добрата репутация.
Статистически повечето фирми са ЕООД. Ако обаче се влиза
в съдружие
е препоръчително предварително с добър адвокат да се направи оценка на риска. Така например чл. 137 от Търговския закон определя с какво мнозинство се взимат решенията на Общото събрание. Такова решение е назначаването на управител, който да говори и да се подписва от името на дружеството. В дружествата с ограничена отговорност има много силен личен елемент и сме зависими от нашия съдружник, като при липса на обща визия за бизнеса, може да се стигне до неприятни ситуации. Често се учредяват съдружия с чужденци и при определени обстоятелства чужденецът напуска страната. Фирмата може и да не работи, но съдружниците фигурират в Търговския регистър. Ако в един момент местното лице бъде поканено да заеме висок държавен или общински пост, то не може да се отпише по бързата процедура без съгласието на другия съдружник.
Бумът в недвижимите имоти
не стихва все още. И адв. Харизанов предупреждава: „На купувача му трябва адвокат, а не на продавача. Продавачът има нужда от добър брокер. Без адвокат може да си купите „котка в чувал“ и после да имате тежки последствия, придобити срещу много пари“. Затова професионалният му съвет е, когато се купува недвижим имот, особено на зелено и с кредит, да ползвате адвокат. В договора може да има клаузи, които да не са от ваш интерес. Когато инвестирате голяма сума финансови средства, не разчитайте на коректността на строителя или на компетентността на брокера. Те нямат интерес да ви предупредят за рисковете. Само опитният в недвижимите имоти адвокат безпристрастно ще представи всички
рискове и последствия
от това, в което се впускате. В някои сделки може да се появят и други наследници, може да е направено дарение, което да се оспори. „По-добре да се допитате до специалист, вместо с чисти намерения да се хвърлите в нещо, което да ви съсипе финансово“, коментира адв. Явор Харизанов.
Не е тайна че брокерите, особено ако не ви познават, винаги продават най-доброто. Адвокатът обаче с професионално око може да установи, че паркомястото в задния двор или някоя тераса на покрива не върви заедно с апартамента. Куп проблеми може да се стоварят на главата на коректния купувач, за които той не си е и помислял.
Има
два вида адвокати
– едните ви представляват в съда, а другите имат за цел да ви предпазят от такова развитие. „Ако с мой клиент се наложи да отидем в съда, значи че в нещо съм се провалил. Консултациите, които давам, целят да се избегне това“, признава адв. Харизанов. Разбира се, че най-ценно е да не стигате до съд, но – животът крие изненади, това също може да се случи. Тогава адвокатът трябва по най-добър начин да защити вашия интерес. Но попрището, което Явор Харизанов е избрал, е да помага всеки бизнес още от ден първи да стъпи на здрава основа. Що се отнася до решението за покупката на недвижим имот, то често е водено от емоции. Затова е важно да не платите за „пясъчни кули“ и да не приемете мечтаното за истинска реалност. Не слагайте подпис под договор с интерес по-голям от тримесечния ви доход, без да сте чули „Да!“ от вашия адвокат.
Текстът е част от бр. 124 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.