Алексей Навални: Путин се разправи с най-опасния си вътрешен противник
Федералната служба за изпълнение на наказанията обяви смъртта на най-яркия критик на руския президент

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Един от най-ярките критици на руския президент Владимир Путин, който от години разкрива разяждащата страната корупция – Алексен Навални – е починал в затвора. Новината беше съобщена в петък от Федералната служба за изпълнение на наказанията (ФСИН).
Според ФСИН той почувствал неразположение, изгубил съзнание и били извикани лекари, които не могли да го „съживят“.
В изправителна колония номер 3 осъденият Навални А. А. след разходка се почувства зле, практически веднага загуби съзнание“, продължава ФСИН.
Това става два дни, след като прессекретарят на Навални Кира Ярмиш съобщи, че за 27-и път, откакто е в затвора той е вкаран в наказателния изолатор.
47-годишният блогър, който оцеля след отравяне с нервнопаралитичен агент, почина след повече от три години в ареста.
Въпреки че не успя да предизвика Путин на избори, гласът му запази силата си и дори след смъртта си той остава заплаха за Кремъл заради голямата си популярност сред руснаците, пише BBC в свой очерк за Навални.
Кампаниите на неговата организация „Фонд за защита правата на гражданите“ за арзкриване на корупцията на почти всяко ниво в руската държава – често стигаща до самия президент Путин – и лишаването му от свобода направиха лицето му по-разпознаваемо за милиони по света.
Отровен и вкаран в затвора
Навални, чиито организации са забранени като „екстремистки“ в Русия, едва не умря през август 2020 г., когато беше атакуван с нервнопаралитично вещество „Новичок“ в Сибир.
Но екипът му го откара спешно със самолет до Берлин и той се възстанови за няколко месеца, след което по собствено желание се завърна в Москва на 17 януари 2021 г. и незабавно бе задържан.
Поддръжниците му организираха масови протести в цяла Русия, а полицията отговори със сила, задържайки хиляди от тях за присъствие на неразрешените митинги.
Въпреки че на него и неговия антикорупционен екип беше забранено да се кандидатират на парламентарните избори, те все пак успяха да ядосат Кремъл с приложение за „интелигентно гласуване“, което насърчаваше гласоподавателите да подкрепят кандидати, които имаха шанс да победят партията на Путин „Единна Русия“.
Антикорупционно видео достига милиони
Последователното послание на Навални беше, че партията на Путин е пълна с „мошеници и крадци“. Той обвини президента, че „изсмуква кръвта от Русия“, превръщайки я във „феодална държава“, концентрираща властта в Кремъл. Тази патронажна система, твърди той, е както по времето на царска Русия.
Той говореше уличния език на по-младите руснаци и го използваше, като имаше мощен ефект в социалните медии.
След ареста на Навални през януари неговият екип публикува видеоклип в YouTube, наречен „Дворецът на Путин“, който се фокусира върху огромен луксозен черноморски дворец, за който се твърди, че е подарен на Путин от богати сътрудници.
Видеото е гледано над 100 милиона пъти. Кремъл го отхвърли като „псевдоразследване“, а Путин го нарече „скучно“, отричайки твърденията. По-късно бизнесменът милиардер Аркадий Ротенберг, един от най-близките приятели на Путин, каза, че това е неговият собствен дворец.
След като Навални беше осъден на затвор през февруари 2021 г., Европейският съд по правата на човека постанови, че той трябва да бъде освободен незабавно поради риск за живота му, но Русия отхвърли решението.
Той обяви гладна стачка, протестирайки, че властите в наказателната колония във Владимир, на 100 километра източно от Москва, отказват да му предоставят подходящо лечение за проблеми с краката и гърба.
„Амнести Интернешънъл“ взе спорното решение да отмени статута му на „затворник на съвестта“ през февруари, но след това организацията за защита на човешките права призна, че е била подложена на „оркестрирана кампания“ за изваждането му от списъка и след това отмени решението си.
Става въпрос за ксенофобски коментари, които той е правил преди години, но не се е отрекъл. Във видеоклипове от 2007 г. той изглежда сравнява етническия конфликт с кариес и оприличава имигрантите на хлебарки. Той също така каза, че полуостров Крим „де факто принадлежи на Русия“, въпреки международното осъждане на анексирането на украинската територия от Русия през 2014 г.
Междувременно руското правителство продължи да наказва Навални. През юни 2022 г. съюзниците му вдигнаха тревога, след като откриха, че той вече не е в затвора, където е излежавал присъдата си. Федералните затворнически власти по-късно признаха, че той е бил преместен в наказателна колония при много лоши условия – затворът ИК-6 – на повече от 250 км източно от Москва, където според самия Навални многократно е бил поставян в изолация.
Последната му присъда, произнесена от съдии през август 2023 г., която удължи срока му на затвор до 19 години, го премести в наказателна колония с максимална сигурност, обикновено запазена за най-опасните престъпници в Русия.
Грубото отношение към него отразява факта, че Путин и неговият режим се страхуват от влиянието, което кампаниите на Навални трупат, каза тогава пред BBC проф. Нина Хрушчова, правнучка на бившия съветски лидер Никита Хрушчов и експерти по международни отношения.
„Путин дори не споменава името му, никой в Кремъл не може да споменава името му“, каза тя, правейки сравнение с измисления герой Волдемор от книгите за Хари Потър, който също е наричан „Този, който не трябва да се назовава“.
Навални е заплаха за личната власт на Путин, за личната репутация на самия Путин. И Путин всъщност не се отнася лековато към враговете си и Навални, за съжаление, получи – както се казва на руски – този билет, за да бъде личен враг на Путин.“
Защо Навални е в затвора?
На 2 февруари 2021 г. московски съд остави Навални в затвора за нарушаване на условията на условна присъда от 2014 г. за измама.
Делото срещу него се основаваше на това, че не се е явявал редовно в полицията през 2020 г. Юридическият му екип каза, че това е абсурдно, тъй като властите са знаели много добре, че той получава спешно лечение в Берлин заради атаката с нервнопаралитичен агент „Новичок“ в Сибир. Той напомни на съда, че е бил в кома през част от това време.
Навални твърди, че между януари и август 2020 г., преди отравянето, той се е явявал в полицията два пъти месечно. Той отхвърли делото за измама като скалъпено, за да го накарат да мълчи.
Случаят се отнася за предполагаема злоупотреба от руско дъщерно дружество на френската козметична фирма Yves Rocher и от дърводобивната фирма Kirovles. Брат му Олег беше осъден на три години и половина, а Алексей получи същата присъда, но условно.
Самата тази присъда за измама от 2014 г. беше атакувана през 2016 г. от Европейския съд по правата на човека, който установи, че правата на Навални са били нарушени, и нареди на Русия да плати на него и на Олег обезщетение. Но по-късно руският Върховен съд потвърди руската присъда.
След присъдата от 2021 г. той бе затворен във Владимирската наказателна колония, на около 100 км източно от Москва.
През март 2022 г. присъдата му беше увеличена с девет години, след като беше признат за виновен по нови обвинения в присвояване и неуважение към съда. Той бе преместен в нова наказателна колония в Мелехово, на около 250 км източно от Москва.
А през август 2023 г. получи допълнителна присъда от 19 години, след като беше обвинен в създаване и финансиране на екстремистки организации и дейности. Преди процеса той каза, че присъдата му ще е в „сталинистки“ стил, предназначена да изплаши другите опоненти на Путин, но призова руснаците да се противопоставят на „злодеите и крадците в Кремъл“.
Преживя отравяне с „Новичок“.
Битката на Навални срещу 69-годишния Путин беше изключително лична: той обвини президента, че е наредил на държавни агенти да го отровят – и повтори това твърдение в съда.
Основното му притеснение спрямо мен е, че ще остане в историята като отровител“, каза презрително Навални пред съда. „Имахме Александър Освободител, Ярослав Мъдри и ще имаме Владимир Отровителя по гащи“.
Гащите се превърнаха в меме в социалните медии в Русия, след като през декември Навални осъществи телефонна акция срещу агент на руската държавна сигурност от ФСБ, който разкри, че „Новичок“, силно токсично руско химическо оръжие, е било размазано върху бельото на Навални.
През август 2020 г. Навални колабира по време на полет над Сибир и беше откаран по спешност в болница в Омск. Това аварийно кацане спаси живота му. Базирана в Германия благотворителна организация убеди руските служители да позволят той да бъде транспортиран с хеликоптер до Берлин за лечение.
През септември германското правителство разкри, че тестовете, извършени от военните, са открили „недвусмислено доказателство за бойно химическо нервно-паралитично отровно вещество от групата „Новичок“. Кремъл отрече каквото и да е участие и отхвърли възможността да е използван „Новичок“.
След това ЕС наложи санкции на шестима висши руски служители и руски изследователски център за химически оръжия, като ги обвини в пряко участие в отравянето. Русия отвърна със санкции тип „зъб за зъб“.
„Новичок“ беше химическото оръжие, което почти уби бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в Солсбъри, Англия, през март 2018 г. Местна жена почина по-късно от контакта с „Новичок“.
Путин призна, че държавата държи Навални под наблюдение – според него това е оправдано, защото американски шпиони помагат на блогъра.
Детективската работа на разследващата група Bellingcat разкри дългогодишното следене на Навални от Федералната служба за сигурност (ФСБ), въпреки че официално беше отречено. Bellingcat директно посочи агенти, за които подозира, че са го отровили.
Антикорупционна кампания
Въпреки задържането си Навални се превърна в един от водещите вътрешни гласове срещу войната в Украйна. По време на явяване в съда през май 2022 г. той обвини Путин, че е започнал „глупава война без цел или смисъл“. А през септември той обвини руските елити в „кръвожадна мания по Украйна“ в статия за Washington Post.
Неговата фондация продължи да се бори с правителството, дори когато Навални беше в затвора, като се противопостави на мобилизирането на около 300 000 цивилни да се бият в Украйна и обещава да бъде „партизанско подземно“ движение в Русия.
В продължение на години Навални ръководеше национални протести, но през 2018 г. му беше забранено да се кандидатира за президент и да предизвика Путин заради присъдата му за измама.
Навални беше запознат с физическите рискове в Русия, тъй като беше нападнат още преди отравянето с „Новичок“. И е арестуван многократно.
През 2019 г. той беше диагностициран с контактен дерматит, докато беше в затвора, а лекарят му предположи, че е бил изложен на „някакъв токсичен агент“.
Той два пъти беше заливан с антисептична зелена боя, известна като „зельонка“, и получи химически изгаряния на окото.
Възходът му като сила в руската политика започва през 2008 г., когато започва да пише в блогове за предполагаеми злоупотреби и корупция в някои от големите контролирани от държавата корпорации в Русия.
Една от тактиките му беше да стане миноритарен акционер в големи петролни компании, банки и министерства и да задава неудобни въпроси за „дупки“ в държавните финанси.
Когато бе осъден за кратко през юли 2013 г. за злоупотреби в град Киров, петгодишната присъда беше широко възприемана като политическа.
Той беше неочаквано пуснат от затвора, за да води кампания за изборите за кмет на Москва през 2013 г., на които остана втори с 27% от гласовете, зад съюзника на Путин Сергей Собянин.
Това се смяташе за драматичен успех, тъй като той нямаше достъп до държавната телевизия, разчитайки само на интернет и на разпространяване „от уста на уста“.
Навални каза пред BBC, че най-доброто нещо, което западните държави могат да направят за справедливостта в Русия, е да се справят с „мръсните пари“.
Искам на хора, замесени в корупция и преследване на активисти, да бъде забранено да влизат в тези страни, да им се отказват визи.“