Alibaba представи мощен AI модел, за който твърди, че превъзхожда явлението DeepSeek
Китайската офанзива в областта на изкуствения интелект може да пренареди силите

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Китайската технологична компания Alibaba в сряда пусна нова версия на своя модел с изкуствен интелект Qwen 2.5, за който твърди, че превъзхожда високо оценения DeepSeek-V3.
Необичайното време на пускането на Qwen 2.5-Max – в първия ден на Лунната нова година, когато повечето китайци не са на работа и са със семействата си – показва натиска, който метеоритният възход на китайския стартъп за изкуствен интелект DeepSeek оказва не само върху чуждестранните съперници, но и върху вътрешната конкуренция.
Qwen 2.5-Max превъзхожда... почти изцяло GPT-4o, DeepSeek-V3 и Llama-3.1-405B“, се казва в съобщение на облачното подразделение на Alibaba, публикувано в официалния акаунт на компанията в WeChat.
Пускането на 10 януари на AI асистента DeepSeek, задвижван от модела DeepSeek-V3, както и пускането на 20 януари на модела R1, шокира Силициевата долина и доведе до рязък спад на технологичните акции. Предполагаемо ниските разходи за разработка и използване на китайския стартъп накараха инвеститорите да поставят под въпрос огромните планове за разходи на водещите фирми за изкуствен интелект в САЩ.
Успехът на DeepSeek обаче доведе и до борба сред местните му конкуренти за модернизиране на собствените им AI модели.
DeepSeek срещу местните конкуренти
Предшественикът на модела V3 на DeepSeek – DeepSeek-V2 – предизвика ценова война за моделите с изкуствен интелект в Китай, след като бе пуснат на пазара през май миналата година.
Фактът, че DeepSeek-V2 бе с отворен код и безпрецедентно евтин доведе до това, че облачното подразделение на Alibaba обяви намаление на цените с до 97% на редица модели.
Други китайски технологични компании последваха примера им, включително Baidu, която пусна първия китайски еквивалент на ChatGPT през март 2023 г., и най-ценната интернет компания в страната Tencent.
Лиан Уенфън, загадъчният основател на DeepSeek, заяви в рядко интервю за китайската медия Waves през юли, че стартъпът „не се интересува“ от ценовите войни и че постигането на AGI (изкуствен общ интелект) е основната му цел.
OpenAI дефинира AGI като автономни системи, които надминават хората в най-ценните от икономическа гледна точка задачи.
Докато големите китайски технологични компании като Alibaba имат стотици хиляди служители, DeepSeek функционира като изследователска лаборатория, в която работят предимно млади висшисти и докторанти от най-добрите китайски университети.
В интервюто си през юли Лян заяви, че според него най-големите китайски технологични компании може да не са пригодни за бъдещето на индустрията на изкуствения интелект, като противопостави високите им разходи и вертикални структури на стройната работа и свободния стил на управление на DeepSeek.
Големите основополагащи модели изискват непрекъснати иновации, възможностите на технологичните гиганти имат своите граници“, каза той.