Американските ТЕЦ-ове готови да намалят цените на тока
Условието е НЕК да им изплати дължими 600 млн. лева, обяви Теменужка Петкова

НЕК и т.нар. американски електроцентрали AES Гълъбово и Контур Глобал са подписали меморандум за разбирателство, в който е записано, че цените по дългосрочни договори ще се понижат. Това обяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която отчете резултатите от 100 дни управление.
Петкова заяви още, че в договореностите е залегнало НЕК да се разплати с електроцентралите, като дължимата сума към тях е около 600 милиона лева. Очаква се преговорите да бъдат финализирани до края на март.
Други мерки, които се очаква да повлияят добре върху финансовото състояние на НЕК, която има задължения от близо 4 млрд. лева, са приетите вчера от Комисията по енергетика промени в закона. Чрез тях, на първо място, ще спре изкупуването на електроенергия, произвеждана от топлофикации и която не е получена по метода за високоефективно комбинирано производство, предаде Money.bg.
Петкова опроверга появили се наскоро спекулации в медиите, че НЕК ще бъде разделена на няколко дружества.
Като един от основните приоритети на правителството Петкова посочи удължаването на живота на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй". "Това преминава през две фази – обследване на състоянието на двата блока и изпълнение на програмата за удължаване на живота им", обясни енергийният министър и допълни, че по отношение на 5-ти блок трябва да бъдат впрегнати всички усилия, защото министерството не разполага с време.
С удължаването на живота на двата блока ще се заемат водещите компании в отрасъл "Росатом" и "Електрисите дьо Франс". След приключването на процеса, който ще струва на страната ни няколкостотин милиона евро, двата блока ще продължат да работят още няколко десетилетия, произвеждайки евтино и екологично чисто електричество за бита и промишлеността, съобщава БГНЕС.
Теменужка Петкова каза, че друг важен приоритет е изграждането на нова ядрена мощност, т.е. 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", но бе категорична, че това ще се случи, само ако е икономически изгодно за страната. 7 блок трябва да изгради по технология на американската компания "Уестингхаус".
Тя засегна въпроса за енергийната независимост. "България има много голяма зависимост от един източник на доставка на природен газ и всички знаем, че това е Русия. Затова ние ще насочим усилията си към проучване и разработване на местни находища. С тази цел взехме решение за разработването на двата блока в Черно море", заяви Петкова и изрази надежда, че скоро България може да разчита и на местен добив.
През 2011 г. стартираха първите конкурси за започване на проучване в българската икономическа зона на Черно море. Като най-перспективен се сочеше блок "Хан Аспарух", за който има надежда, че запаси от въглеводороди. През 2014 консорциумът, който участва в проучванията, включващ "Тотал", ОМВ и "Репсол", замрази своята дейност до началото на 2016 г. Като основна причина за това се смятат спадналите почти наполовина цени на "черното злато".
По отношение на диверсификацията на източниците и изграждането на интерконеторни връзки, Петкова каза, че с Гърция е подписано ново споразумение, чрез което процесът ще бъде ускорен. Идеята за газова връзка с Гърция витае още от 2008-2009 г., но до момента няма нищо на лице. Според последните планове тя трябва да бъде пусната в експлоатация до края на 2016 г. По нея се предвижда да потече природен газ, който, според официалните информации, София е договорила с Азербайджан. Става дума за 1 милиард куб.м. газ. Те ще дойдат от находището "Шах Дениз 2" най-рано през 2020 г.
С Румъния нещата са почти финализирани, но има технически проблем с тръбата, който предстои да бъде отстранен. За изграждане на интерконектора с Турция е създадена работна група, чиято задача ще бъде да подготви проект. За връзката със Сърбия е осигурено е финансиране от ЕС, но е на лице проблем с финансирането от сръбска страна.
"Срещата в Баку бе първата за изграждането на "Южния газов коридор". На нея не сме обсъждали Турция да стане газоразпределителен център", подчерта енергийният министър. Според нея идеята за газовия хъб в България е много добра. Проектът е подготвен, а министерството вече има яснота и по отношение на техническите и финансовите параметри