АПИ обещава до две години да завърши пътя до новия ГКПП „Клепало“
Липсващото парче от участъка до границата със Северна Македония може да забави плановете

Снимка: Красимир Свраков
Агенция „Пътна инфраструктура" заяви, че работи приоритетно за доизграждането на новото трасе до бъдещия ГКПП „Клепало". Целта ѝ е до края на 2023 г. вече да е завършила въпросната отсечка от отбивката за с. Колибите до бъдещия граничен пункт. За да стане това, една част от вече изградения път ще се ремонтира, а друга – ще се изгражда тепърва. От АПИ обаче допускат забавяне заради преминаването през защитена територия.
В момента се разработва проект за ремонт и доизграждане на път III-1008 Струмяни – ГКПП „Клепало". Проектирането се извършва за два участъка. За участък 1 - от км 0+000 (край с. Струмяни) до км 0+650 (преди пътния възел на автомагистрала „Струма"), се разработва технически проект за основен ремонт на настоящия път. За участък 2 - от 22-ри км (преди отклонението за с. Колибите) до бъдещия ГКПП „Клепало", се разработва идеен и технически проект за липсващото трасе, което ще е с дължина около 10 км.
Предоставените в АПИ проектни разработки за двата участъка са приети в края на миналата седмица на първи етап – идеен проект, на Експертен технико-икономически съвет.
Евентуално забавяне на дейности би могло да има при участък 2, защото за него тепърва ще се избира трасе. Двата варианта, които ще се разглеждат, минимално засягат защитени зони по НАТУРА 2000 – „Кресна - Илинденци". От Пътната агенция уверяват, че за преминаването през защитената територия е предвидено в максимална степен да се използва съществуващия горски/стопански път.
АПИ е поискала становище от Министерството на околната среда и водите за това какви действия трябва да бъдат предприети, така че да се опази биологичното разнообразие в участъка. След провеждане на изискващите се екологични процедури и избор на вариант за развитие на липсващия участък, ще може да се изготви техническият проект и проектът на парцеларен план по одобреното трасе.
След приключване на процедурите по Закона за устройство на територията и по придобиване на земя за държавна нужда ще може да започне същинската реализация на проекта. Предвид процедурите и сроковете, които се изискват за провеждането им, се очаква отсечката до бъдещия ГКПП да е готова до края на следващата година.
По този начин ще се осигури още една пътна връзка с Република Северна Македония освен действащите три – ГКПП „Гюешево", ГКПП „Логодаж" и ГКПП „Златарево".