БАН: Безработицата ще намалява, а заетостта ще расте
Икономистите прогнозират недостиг на работна ръка след 2025 година

Ако икономиката продължи да се развива с положителни темпове, а трудоспособното население да намалява, заради демографската криза, след десет години у нас ще има недостиг на работна ръка. Това заяви Любомир Иванов от Института за икономически изследвания при БАН при представянето на Годишния доклад за икономическото развитие и политики в България.
От БАН прогнозират, че при икономическа активност от 75% през 2025 г., дори и при 5 на сто безработица у нас, ще сме с около 400 хиляди заети по-малко отколкото през 2008 г. Така, че ако сега говорим само за липса на квалифицирани кадри, в средносрочен план е много вероятно да има въобще недостиг на предлагане на труд.
Изминалата година е била преломна за пазара на труда у нас, като са отбелязани две основни тенденции – едновременно увеличаване на заетостта и намаляване на безработицата. Основният фактор за тази позитивна динамика е икономическото развитие, която за трета поредна година отбелязва ръст с добавена стойност във всички сектори на икономиката.
Очакванията са при запазване на темповете на растеж в следващите години безработицата да продължи да намалява, а зетостта ще расте. През следващите три години средногодишният брой на заетите ще нараства с около 20-25 хил. души, а нивото на заетост ще достигне до 49,6% от работната сила, става ясно от доклада.
Учените от БАН смятат, че заедно с увеличаването на заетостта ще продължи и процесът на намаляване на безработицата, като очакванията са, че през 2017 г. нивото й ще слезе под 10%. Към края на 2014 г. тя е била 11,5%, като две трети от понижението се дължи на увеличаването на заетостта, а една трета – от напусналата работна сила.
През следващите две години, заедно с укоряването на икономическото развитие, годишният темп на нарастване на номиналната работна заплата може да се възстанови до нивата си от периода 2010-2013 г. и към 2017 г. средногодишната месечна работна заплата да достигне равнища от 950-960 лв., отчитат още икономистите на БАН.
В общи линии Годишният доклад на Института за икономически изследвания при БАН не дава положителна оценка за политиките на преференции в данъчното облагане на трудовия пазар.
Анализът в него сочи, че нито данъчната отстъпка за работещите на минималната заплата, нито данъчното облекчение за семействата с деца, е довело до реални ползи. Въпреки това, взети заедно те не са за пропускане, защото отварят дискусията за подоходното и прогресивното облагане данъците на физическите лица.