Банките в България спечелиха рекордните 2.1 млрд. лв. през 2022 г.
За една година печалбата на финансовите институции скача с близо 50%, има стабилен ръст на приходите от такси
Банките в България изпращат рекордна година, в която спечелиха невижданите в стопанската история на България 2.1 млрд. лв. Финансовите институции подобриха досегашните си най-добри години в България – 2018 и 2019 г., показва статистиката на Българската народна банка.
В рамките на изминалата година финансовият резултат на банковата системата скача с 47%. В номинално изражение това е ръст на печалбата на институциите с 663 млн. лв. спрямо 2021 г.
За сравнение, предишната най-успешна година за банковата сфера в България бе 2018 г., когато печалбата им достигна 1.68 млрд. лв.
Изминалата 2022 г. бележи драстичен скок на кредитирането. Отпускането на потребителски и жилищни заеми растеше с двуцифрени темпове през изминалата година благодарение на рекордно ниските лихви, които се покачиха леко едва в края на годината.
Общо нетният доход на банките в България от лихви през изминалата година достига 3.2 млрд. лв., което е с около 17% или близо половин милиард лева повече спрямо година по-рано.
Припомняме, че за голяма част от годината спестяванията на бизнеса бяха на отрицателни лихви, а в няколко случая – дори и на гражданите, т.е. те не получаваха доход от банката, а обратното – плащаха ѝ своеобразна допълнителна такса. Отрицателните лихви обаче не спираха фирмите и хората и за година те натрупаха рекордните 14 млрд. лв. Така депозитната маса достигна нов абсолютен рекорд от близо 117 млн. лв.
Статистиката на БНБ показва още, че банките са реализирали и отлични приходи от такси и комисиони в размер на 1.75 млрд. лв., което е с 15% над нивото им от 2021 г. Таксите бяха увеличавани на няколко пъти през изминалата година и то на най-използваните от бизнеса и гражданите услуги като теглене на пари в брой.
От друга страна от средата на годината повечето банки спряха да налагат такси върху големите депозити в банковата система като отговор на затягането на паричната политика от Европейската централна банка.
В същото време направените разходи за провизиране на евентуални лоши кредити са почти на нивото от предходната година – 586 млн. лв.
Тенденцията на положителни финансови резултати на кредитните институции продължава за втора поредна година след избухването на пандемията. То се случва и въпреки политическите и икономическите предизвикателства, свързани с войната в Украйна, най-високата от четвърт век насам инфлация и прогнозите за рецесия в Европа.