ББР беше активирана за овладяване на набъбващия дефицит
Преобладаващата част от плащанията по програмата за общинските проекти ще премине заобиколно през държавната банка
© ECONOMIC.BG / БТА
Българската банка за развитие (ББР) несъмнено играе важна роля в плановете на финансовия министър Теменужка Петкова да задържи дефицита до лимита от 3%.
Освен че е предвидено банката да бъде „подкрепена“ с 4 млрд. лв. държавен дълг, други 900 млн. лв. ще минат през нея за реализация на инвестиционната програма на общините. В четвъртък парламентарната Комисия по бюджет и финанси разду още общинските проектите, които скочиха от 3066 броя на 3742 проекта, предава БТА.
Кметовете са внесли предложения за промяна, премахване и вкарване на нови проекти – по силата на правото си да го правят на всеки три месеца. Данните на финансовото министерство показват, че се запазват 2405 проекта, променят се параметрите на 503 проекта, други 158 отпадат, а нови 564 се добавят.
С направените изменения общинската инвестиционна програма за периода 2024 – 2027 г. достига 8.1 млрд. лв., от които:
- за 2025 г. – 3.879 млрд. лв.;
- за 2026 - 2027 г. – 4.305 млрд. лв.
В Закона за държавния бюджет е записано, че до края на 2025 г. по програмата трябва да бъдат разплатени 1.6 млрд. лв. От тази сума 750 млн. лв. ще отидат за стартирани, но неразплатени общински проекти, както и за започнати през тази година. Останалите 900 млн. лв. ще минат през ББР. Това на практика се явява квазидефицит, който на хартия няма да се отчете в края на годината, но данъкоплатците ще платят заемите за него.
Според данните, изведени от финансовия заместник-министър Кирил Ананиев, към момента изплатените средства са едва 644 млн. лв., което означава, че по-големите харчове тепърва предстоят в следващите месеци – или в края на годината, каквато обичайно е практиката. Ако пък не се изпълнят разходите по програмата, както се случи миналата година, може да се намали дефицита с тази сума.
Статистиката към май показва, че дефицитът е вече 2.6 млрд. лв. (1.2% от БВП) при таван от 6.4 млрд. лв. за годината, което предизвика нова вълна от критики към финансовото министерство за лошото планиране на бюджета.
Прочетете още
- МФ изостава със събирането на бюджетните приходи (Графика)
- Петкова иска от банките авансов данък за още една година напред
- Сваленият праг за регистрация по ДДС не изсветлява особено икономиката
- Дефицитът в бюджета вече надхвърля 2.6 млрд. лева
- „Само възможност“: Кабинетът ще финансира държавни фирми с дълг, но още не знае за какво
Предисторията
Министерският съвет (МС) одобри решение за актуализация на план-сметката на държавата за тази година именно заради инвестиционната програма за общинските проекти, финансирани от бюджета. Общините могат да предлагат промени три пъти в годината. Последната актуализация бе направена миналата година, когато програмата достигна 7.3 млрд. лв.
Сега отново, в рамките на определените срокове, общините заявиха желание за промени, като единствено община Трекляно не подаде свои проекти. На база на предложенията за изменения, финансовото министерство изготви проект за актуализация на бюджета.