Безплатното обучение на дефицитни кадри отново на дневен ред
Младите специалисти ще трябва да работят 5 години в България

Висшето образование в приоритетни за икономиката специалности, в които работодателите изпитват недостиг на кадри, да е финансирано с държавна стипендия. Тази идея отново е на дневен ред, стана ясно след блиц контрол в парламентарната образователна комисия, пише в. „Сега“.
Според министър Тодор Танев, стипендиите може да покриват обучението от 25 до 100% и по този начин да дават възможност за напълно безплатно обучение на някои студенти. Те пък от своя страна ще трябва да поемат ангажимент след завършването на образованието си да започнат кариерното си развитие в страната. При пълно покриване на разходите се предвижда срокът на професионалното обвързване да е петгодишен, като той да намалява с по-ниския процент финансиране.
Сред специалностите, които биха попаднали в подобна мярка са медицинските и инженерните. Напомняме, че що се отнася до младите лекари, то от години хроничен проблем е регламентирането на специализации, което на практика лишава голяма част младите специалисти да се развиват професионално в страната.
Идеята вече е съгласувана със здравния министър Петър Москов. Остава обаче неясно как държавата ще гарантира заетост за такъв дълъг период от време, особено в секторите, където пазарът на труда е доминиран от частния сектор. Ако пък все пак висшист замине в чужбина, то се предвижда механизъм инвестираните в образованието му средства да бъдат възстановявани.
„Никой не иска да възкресява връщането на неща, които ги имаше преди 25 години - тогава имаше ергенски данък и разпределение“, посочи Танев, цитиран от изданието.
Към днешна дата в страната има акредитирани внушителни 51 висши учебни заведения, но въпреки това едно от основните предизвикателства продължава да бъде кадровото подсигуряване – не само като брой специалисти, но и като качество на тяхната университетска подготовка. Тези дисбаланси на пазара на труда, особено силни в някои от областите с най-ниско икономическо развитие, са и сред основните проблеми пред чуждите инвеститори в страната.
Както economic.bg писа, предвижданите места във висши учебни заведения за тази година отново надхвърлят числеността на целия випуск, завършващ средното си образование. Редица проучвания показват, че най-голям дял от висшистите, които не работят по специалността си са с икономически или правен профил, докато силен недостиг има при техническите, медицинските и педагогическите специалности.